avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna voluntari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna voluntari

Bună seara, am un contract de voluntariat cu un teatru, am avut o deplasare de 3 zile cu un spectacol cu teatrul și nu am primit diurnă, spunandu-mi-se că nu există baza legală pentru a-mi acorda diurnă. Este adevărat? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 19:57, 4 Octombrie 2019
Diurna este un drept acordat salariatilor si altora, asimilati. Voluntarii nu sunt printre acestia.
Ultima modificare: Miercuri, 2 Octombrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Contractul de voluntariat ar trebui să conțină următoarele clauze:
- drepturile și obligațiile părților;
- posibilitatea organizației-gazdă de a suporta alte cheltuieli ocazionate de desfășurarea activității de voluntariat, cu excepția celor aferente muncii prestate de către voluntar în limita sumelor alocate cu această destinație.
Intreb, nu stiu! Se poate aloca voluntarului o suma, dar aceasta poate fi diurna, conform legii?
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Legea 78/2014 permite asa ceva.
Va multumesc. Este bine de stiut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Voluntariat ca psiholog - conditii, drepturi, obligatii ? oanaportar oanaportar Voluntariat.] O colega vrea sa faca voluntariat ca psiholog intr-o institutie publica ( Protectia copilului si asistenta sociala.... ). Va rog sa imi ... (vezi toată discuția)
Contract voluntariat medic gaby11682001 gaby11682001 Buna ziua ! Sunt medic primar si as vrea sa inchei un contract de voluntariat cu un spital. As dori sa stiu daca activitatea de voluntariat ca medic ... (vezi toată discuția)
Contract voluntariat in unitate scolara ALEXANDRU - ADRIAN MIU ALEXANDRU - ADRIAN MIU As dori sa stiu daca pot inchia un contract de voluntariat cu o unitate scolare, iar daca pot inchie un contract de voluntariat, care sunt conditiile de ... (vezi toată discuția)