Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Diurna voluntari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Diurna voluntari

Bună seara, am un contract de voluntariat cu un teatru, am avut o deplasare de 3 zile cu un spectacol cu teatrul și nu am primit diurnă, spunandu-mi-se că nu există baza legală pentru a-mi acorda diurnă. Este adevărat? Mulțumesc
Diurna este un drept acordat salariatilor si altora, asimilati. Voluntarii nu sunt printre acestia.
Iulian MANEA, Contabil
Contractul de voluntariat ar trebui să conțină următoarele clauze:
- drepturile și obligațiile părților;
- posibilitatea organizației-gazdă de a suporta alte cheltuieli ocazionate de desfășurarea activității de voluntariat, cu excepția celor aferente muncii prestate de către voluntar în limita sumelor alocate cu această destinație.
Intreb, nu stiu! Se poate aloca voluntarului o suma, dar aceasta poate fi diurna, conform legii?
Iulian MANEA, Contabil
Legea 78/2014 permite asa ceva.
Va multumesc. Este bine de stiut.