Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... poate noul proprietar sa intre in casa peste mine daca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

poate noul proprietar sa intre in casa peste mine daca eu am drept de habitatie?

Sunt divortat, fosta sotie are dreptul de proprietate asupra casei, eu am dreptul de habitatie. Ea nu are drept de habitatie in casa, doar copiii si cu mine, in intreg imobilul. Ma ameninta ca vrea sa vanda si intrebarea este, poate vinde fara acordul meu? si daca da, noii proprietari pot intra in casa peste mine? Multumesc
in contractul imobilului sau in actul in care este mentionat dreptul de habitatie- scrie ca aveti drept de habitatie pana la... la de....
;daca este singura ca proprietar ( dupa partaj) poate vinde fara dvs; daca sunteti proprietari amandoi nu puteti vinde unul fara celalalt
ea este singurul proprietar. Dreptul de habitatie viagera, este pe intreg imobilul, si nu are un termen, este pana la decesul meu.

Intrebarea ramane, noii proprietari au dreptul sa intre in casa fara acordul meu?

leonardy44 a scris:

in contractul imobilului sau in actul in care este mentionat dreptul de habitatie- scrie ca aveti drept de habitatie pana la... la de....
;daca este singura ca proprietar ( dupa partaj) poate vinde fara dvs; daca sunteti proprietari amandoi nu puteti vinde unul fara celalalt

Vanzatorul transmite cumparatorului dreptul de proprietate,asupra unui imobil dezbracat de atributul folosintei,pe care vanzatorul l-a retinut pentru sine,pana la deces.
La momentul decesului, dreptul de abitatie se va stinge si dreptul de proprietate al cumparatorului ,va deveni complet
deci, mai pe romaneste, sa inteleg ca ea poate vinde casa, ca proprietar, dar viitorii proprietari nu pot sa intre in casa fara acordul meu?

leonardy44 a scris:

Vanzatorul transmite cumparatorului dreptul de proprietate,asupra unui imobil dezbracat de atributul folosintei,pe care vanzatorul l-a retinut pentru sine,pana la deces.
La momentul decesului, dreptul de abitatie se va stinge si dreptul de proprietate al cumparatorului ,va deveni complet

tocmai,noii proprietari vor astepta decesul dvs....