Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Suprafata terasa- cota parte?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Suprafata terasa- cota parte?

Suntem 4 ap la et3 mansardat , 2 din ele au terasa de 50 mp, al3lea are 34mp.si al4lea are 70 mp...

Aceste suprafete ale teraselor, la ch de intretinere cota parte ar trebui incluse?

Pt ca la noi in bloc,cand se calculeaza cota parte , noua celor cu aceste terase, ni se ia iau in calcul nu doar suprafata utila.a ap ci cu tot cu suprafata teraselor si atunci la.orice se calculeaza cota parte la.noi e mai mult.. adica de ex la un ap suprafata lui e de 67 mp plus 50mp terasa si.ei calculeaza cota parte pt 117mp

E legal? Unde pot gasik info despre asta in lege?

Multumesc
Se iau in considerare toate suprafetele detinute de proprietari ce nu fac parte din "partile comune".
dar terasa e ca si balconul si nu este suprafata utila, iar in lege scrie ca balcoanele nu se iau in calcul, ca doar nu locuiesti p balcon, nu intra in suprafata utila a ap,

in lege scrie ca suprafata utila sunt camerele de locuit, bucataria baia hol
Si terasele dv. la ce etaj sunt construite?
Exista apartamente sub aceste terase?
Ceilalti proprietari au acces pe acele terase pentru a putea fi considerate ca fac parte din 'partile comune"?
Definitii
ART. 2 din legea 196/2018
In sensul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele
semnificatii:
t) proprietate individuala - locuinta sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de
locuinta
, parte dintr-un condominiu, destinata locuirii sau altor activitati, detinuta in
proprietate exclusiva;
Ionut.ion, utilizator
blocul are 3 etaje, al3lea e mansardat.

terasele apartin exclusiv acelor 4 ap de la mansarda, nu au altii acces la ele.

nu am spus a fi considerate parti comune, nici nu se pune vb de asta, ci la calculul cotei partea la diverse chestii din bloc , ei le considera ca si suprf utila a aacestor ap, desi au acelasi regim ca si balcoanele ,

va dau un ex:

unu din aceste ap, este de fapt o gars de 34 mp care are o terasa de 34 mp. cand proprietarei i se calculeaza cota parte la o anumita cheltuiala din bloc, in loc sa ii se calculete cf suprafetei utile a garsonierei de 34mp, i se calculeaza pt 68mp.Pai nu mi se pare corect, terasa nu e suprf utila, e la fel ca si balconul, , ca altfel isi lua 3 cam 68 mp si stia clar o treaba de ce plateste mai mult la cheltuieli
de exemplu, fondul de reparatii nu este la toti la fel ci este cota parte in fct de supraf apartamentelor.

Doamnei in loc sa ii calculeze ca pt garsoniera si sa aiba costuri ca o gars de la et 1d e 34mp utili (cu balcon)care are aceeasi supraf ca a dansei, ei ii calculeaza in loc de 34mp supraf utila , 68 mp pt ca are terasa.(34 ap utili + 34 terasa)