avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1034 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de lei și contabilul mi-a spus să plătesc 3% pierderi ca să o pot dizolva. Cum o pot închide fără să plătesc taxe adiționale?

Doresc sa dizolv societatea, dar am la pierderi o suma de 40.000 ron.

Contabilul mi-a spus sa platesc 3% din pierderi ca sa ajung pe zero ca sa pot dizolva firma.
Investitia a fost suportata in totalitate de mine si am pierdut pe banul meu, nu pe banul statului.
Care este solutia ca sa pot dizolva societatea fara sa achit taxe aditionale si fara sa pierd bani.
Mentionez ca societatea este neplatitoare de TVA, fiind infiintata acum 1 an.
Ultima modificare: Miercuri, 9 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: GermanAlex , utilizator 11:56, 14 Octombrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteți să faceți dizolvarea și lichidarea simultană fără numire de lichidator, iar prin raportul de lichidare vă asumați oricum pierderea. Este necesar să nu aveți datorii la stat sau la alți creditori. Probabil că cei 3% reprezintă o sumă pe care trebuie să o virați la stat, pentru a fi pe 0, iar dacă este așa atunci trebuie plătiți.
Mie contabilul mi-a zis sa platesc 3% (fiindca acum nu mai am angajati) din suma pierduta din investitia pe care am facut-o.
La stat, ANAF si ITM am achitat la zi.
Eu imi asum pierderea, dar mai platesc 3% si la stat din pierderea mea?
Multumesc.
Dacă poate să facă raportul de lichidare fără plata celor 3% este în regulă.
Atunci cine face raportul de lichidare, contabilul firmei sau lichidatorul judiciar
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Depinde dacă lichidarea se face cu numire sau fără numire de lichidator. de vreme ce vă asumați pierderile și sunteți asociat unic (sau există înțelegere între asociați) nu ar mai fi necesară numirea unui lichidator.

Alte discuții în legătură

Raport si bilant de lichidare babaangi babaangi Buna ziua! Am o firma de 1 an, care nu a avut activitate (totul este pe zero). Am inceput procedurile de lichidare si radiere. Nu am lichidator. Pana acum am ... (vezi toată discuția)
Lichidarea unei societati comerciale cu 2 asociati teleptean teleptean Cine poate sa ma ajunte in legatura cu lichidarea unei societati comerciale ? Revin cu amanunte! Am inteles ca bilantul de lichidare se intocmeste pe ... (vezi toată discuția)
Expirare termen suspendare onrc niko79 niko79 Buna ziua! Am un SRL a carei perioada de suspendare de la Reg. Comertului expira cu 01.03.2016 si administratorul doreste sa o inchida. Societatea nu are ... (vezi toată discuția)