Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa dizolv SRL-ul, dar am la pierderi 40.000 de lei și contabilul mi-a spus să plătesc 3% pierderi ca să o pot dizolva. Cum o pot închide fără să plătesc taxe adiționale?

Doresc sa dizolv societatea, dar am la pierderi o suma de 40.000 ron.

Contabilul mi-a spus sa platesc 3% din pierderi ca sa ajung pe zero ca sa pot dizolva firma.
Investitia a fost suportata in totalitate de mine si am pierdut pe banul meu, nu pe banul statului.
Care este solutia ca sa pot dizolva societatea fara sa achit taxe aditionale si fara sa pierd bani.
Mentionez ca societatea este neplatitoare de TVA, fiind infiintata acum 1 an.
Manuela Rășină, administrator
Puteți să faceți dizolvarea și lichidarea simultană fără numire de lichidator, iar prin raportul de lichidare vă asumați oricum pierderea. Este necesar să nu aveți datorii la stat sau la alți creditori. Probabil că cei 3% reprezintă o sumă pe care trebuie să o virați la stat, pentru a fi pe 0, iar dacă este așa atunci trebuie plătiți.
Mie contabilul mi-a zis sa platesc 3% (fiindca acum nu mai am angajati) din suma pierduta din investitia pe care am facut-o.
La stat, ANAF si ITM am achitat la zi.
Eu imi asum pierderea, dar mai platesc 3% si la stat din pierderea mea?
Multumesc.
Dacă poate să facă raportul de lichidare fără plata celor 3% este în regulă.
Atunci cine face raportul de lichidare, contabilul firmei sau lichidatorul judiciar
Depinde dacă lichidarea se face cu numire sau fără numire de lichidator. de vreme ce vă asumați pierderile și sunteți asociat unic (sau există înțelegere între asociați) nu ar mai fi necesară numirea unui lichidator.