Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Am și eu o nelamurire legata de concediu medical. Eu am fost în Ccc si am revenit în luna Mai. În luna August am intrat in medical . Toata luna lui Septembrie am fost in medical si acum cand a bagat salariu am luat cam putini bani. Întrebarea mea este : Cum se calculeaza concediul medical, din venitul net sau brut ? Cum a fost calculat în cazul meu avand decat cateva luni lucrate ?
Baza de calcul a indemnizației se determină ca medie a veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

Din indemnizatie se retine : CAS - 25%, impozit pe venit 10% (nu se suporta impozit pentru certificatele medicale care au unul dintre codurile: 08; 09; 15, insa pentru restul codurilor se suporta).
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pentru raspuns