avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pe caz de boala !!!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pe caz de boala !!!

Buna ziua !
Detin o pensie de invaliditate gr. 3 in suma de 1897 lei corespunzatoare a unui punctaj mediu de 1.89 puncte.
Nr. total de puncte realizate este de 57.71
Stagiul total de cotizare este de 35 ani si 17 zile
Nr. puncte corespunzatoare pensiei suplimentare de 3.98.
Varsta actuala 57 ani.
Va rog sa stiu cu aproximatie ce pensie pot obtine la varsta de 60 ani , daca ma pensionez partial anticipat si daca suma actuala(gr.3) este diminuata fata de pensia anticipata la 60 ani.
Va multumesc mult.
Salutari distinse !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:53, 8 Octombrie 2019
Datele postate nu corespund cu realitatea.
La un punctaj mediu anual de 1,89xxx, pensia nu poate fi 1897 lei.
Postati:
-Toate cifrele de dupa virgula(5).
-Data deschiderii drepturilor la pensie de invaliditare(ziua, luna si anul).
-Daca ati beneficiat de stagiu potential la deschiderea drepturilor(ani, l;uni si zile).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie partial anticipata COSTELBADESCU COSTELBADESCU Buna ziua ! Detin o pensie de invaliditate gr. 3 in suma de 1897 lei corespunzatoare a unui punctaj mediu de 1.89 puncte. Nr. total de puncte realizate este ... (vezi toată discuția)
La ce pensie are dreptul matusa mea daca are un stagiu de cotizare de 14 ani 2 luni si 6 zile ? kitten53 kitten53 Buna ziua, Ma scuzati ca va deranjez, am o matusa pensionata pe caz de boala (destul de grav, schizofrenie), ea totusi n-a fost intotdeauna asa si a apucat sa ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensia de invaliditate gr 1 cu insotitor,la pensie ... Nadira Escu Nadira Escu Trecerea de la pensia de invaliditate gr 1 cu insotitor,la pensie de varsta. Sunt pensionata de invaliditate gr 1 cu insotitor din 1998. In 2018 am implinit ... (vezi toată discuția)