Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Punere in posesie fond funciar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Punere in posesie fond funciar

Buna ziua am și eu două probleme în materie de fond funciar povestea stă în felul următor în o comună din județul Brașov bunicul meu a fost înscris în cap după stricarea și intrarea în insolvență a renumitului Colectiv a ieșit cu pământ o parte recunoscut de către comisia locală iar cealaltă parte nerecunoscut câștigat apoi în anul 1991 în instanță nepos în posesie nici în ziua de astăzi cu toate că ne aflăm la stabilirea de penalități pe care o avem stabilită la 100 RON pe zi urmează a se stabili suma totală aceasta este cu sentința din 1991 acum vorbim despre cealaltă suprafață recunoscută de către consiliul local dar refuză să o pună în posesie prin întocmirea documentației și emiterea titlurilor de proprietate aici am avut un proces pe care La rugămintea celor de la primărie lam perimat întocmind Un un proces verbal prin care îmi recunosc locațiile și anume vechile amplasamente obligând să mă puna în posesie sigur că nu au precizat o dată exactă acum răbdarea mea ajungând la sfârșit am făcut o nouă cerere de chemare în judecată prin care să mi se recunoască aceste drepturi
Întrebarea mea cea mai importantă acum este cum să obțin mai multe penalități Adică o sumă cât mai mare Ținând cont că au trecut deja în jur de 600 de zile mă refer aici la sentința cu penalități zilnice știu că în mod normal trebuia după trei luni făcută treaba aceasta dar eu nu mai am prezentat la judecătorie Întrucât în procesul verbal de recunoaștere a terenurilor locațiilor mi sa promis că mi se va rezolva și dosarul acesta fără a fi nevoie să mai merg în instanță repet au trecut circa cinci 600 de zile Bineînțeles că în cererea de stabilire a penalităților am adăugat și acest proces verbal semnat de toți membrii comisiei locale credeți că trebuia să merg să execut și Consiliul Județean pentru că în sentință sunt trecuți ambii răspunsul avocatul lui la vremea aceea a fost că instanța nu le va putea face nimic celor de la Comisia județeană
Vă mulțumesc și aștept eventuale păreri sfaturi
Geo2135, utilizator