Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... IMPUTERNICIRE DEPOZIT BANCAR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

IMPUTERNICIRE DEPOZIT BANCAR

Buna ziua,

Ma intereseaza ce se intimpla cu un depozit bancar daca titularul lui decedeaza, dar in timpul vietii a desemnat un imputernicit pe cont in persoana sotiei ?
In contractul bancar nu se prevede nici o restrictie pt imputernicit
Aceasta trebuie sa faca formalitati pentru a deveni titulara contului?
Suma existenta in cont la data decesului intra in masa succesorala ?
Aceasta suma poate fi considerata un dar manual si revine de drept sotiei ?
Suma existenta in cont la data decesului intra in masa succesorala,deoarece prin mostenire se transmit atat drepturi cat si obligatii...