Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TVA pentru teren!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TVA pentru teren!

Buna ziua!
As vrea sa cumpăr un teren fără constructie în valoare de 10000 euro și nu știu cat e TVA.
Îmi puteri spune cat la suta e TVA la 10000 de euro pentru un teren fără constructie pe el?
Va mulțumesc!
19%, adica 1900 euro in valoare absoluta.
Pai și exista vreo modalitate de a nu mai plăti acest TVA?
Terenul pe care vreau sa îl cumpăr e de la un unchi!
Daca proprietarul terenului este persoana fizica, iar tranzactia are caracter ocazional, aceasta nu este supusa regimului de taxare cu TVA.
TVA se aplica doar in situatia in care vanzatorul este persoana juridica, care a primit deducere pentru achizitia bunului imobil sau pentru imbunatatirile aduse acestuia, ce depasesc o anumita valoare, raportata procentual la valoarea bunului ori care a achizitionat bunul in regim de scutire, sau persoana fizica ce efectueaza tranzactii imobiliare de vanzare cu caracter de continuitate, adica realizeaza in decursul unui an calendaristic mai mult de o operatiune imobiliara constand in vanzari de terenuri si constructii, altele decat cele utilizate in scopuri personale.