Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare teren- mai multe persoane
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare teren- mai multe persoane

Buna seara,
As dori sa cumpăr un teren mai mare (deschidere 23 m, lungimea 300 m, format din 2 parcele alăturate) împreuna cu alte 3 persoane.
Problema este ca proprietarul nu dorește sa alipească parcelele sau sa le parceleze in prealabil (chiar daca noi am suporta toate cheltuielile).
Se poate parcela chiar înainte de cumpărare (deoarece vânzătorul nu dorește sa facă drumuri "aiurea" )si apoi sa cumpărăm noi fiecare parcela (in aceiași zi)? Sau sa cumpărăm noi terenul si apoi sa ieșim cumva din diviziune (sper ca ma exprim corect)? Se poate așa ceva sau exista o alta metoda?
Încheiati un singur contract.
Vânzătorul vinde in indiviziune către cele 3 persoane, ambele parcele de teren.
Un vânzător, 3 cumpărători și 2 terenuri.
Ulterior, dvs, cei 3 coproprietari puteti alipi terenurile.