Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Indemnizatia sociala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Indemnizatia sociala

Buna ziua!Am cautat pe net de am luat-o razna si nu am gasit nimic care sa ma lamureasca cu privire la indemnizatia asta sociala de 704 lei.Mai exact cine o primeste?Pentru ca eu o am pe mama(67 de ani)care nu are pensie si nici un alt venit si nu gasesc decat detalii despre o suma "imensa" de 141 de lei pe care ar putea sa o primeasca ca si ajutor social.Va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine in enigma asta.Va multumesc!
Potrivit Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 6/2009, pot beneficia de indemnizatia sociala pensionarii, pensionarii sistemului public de pensii și pensionarii sistemului militar de pensii cu domiciliul în România, indiferent de data înscrierii la pensie, dacă nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub nivelul indemnizației sociale pentru pensionari.

Condiții necesare pentru obținerea indemnizației sociale pentru pensionari:

- să aibă calitatea de pensionar al sistemului public de pensii, indiferent de data înscrierii la pensie;
- să aibă domiciliul în România;
- nivelul cuantumului pensiei, cuvenit sau aflat în plată, se situează sub 704 lei.(de la 01.09.2019)
Cornel Vasile, Consilier juridic
Câți ani a lucrat mama`? Are cel puțin 15 ani stagiu de cotizare`?

Cuantumul de 704 lei este pensie pentru pensionari, nu ajutor social.

144 lei poate primi lunar de la Primărie ca ajutor social.