Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic stagiar
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic stagiar

Urmează să termin facultatea în luna iulie şi aş dori să devin consilier juridic . Îmi poate cineva explica paşii pe care trebuie să îi urmez ? Colegii mei în mare parte urmează să se înscrie la Barou aşa că nu am putut aduna informaţii de la ei şi nici pe internet nu am găsit procedura ce trebuie urmată . Tot ce ştiu e că se plăteşte o taxă de 120 de euro . Există vreo condiţie de domiciliu dacă optez pentru Bucureşti eu având domiciliul legal în provincie ?
Mulţumesc anticipat
te poti inscrie la orice colegiu din tara doresti si sa exerciti munca in ce judet doresti tu. conditia de inscriere la orice colegiu este sa fii angajat ca si consilier juridic. la unele CCJ se dau un examen nesemnificativ cica de admitere...asta depinde de fiecare decan(cred). eu de ex. m-am inscris la CCJ intr-un jutedet invecinat ptr ca la noi toate taxele ajungeau la 15 mil si nu se da nici un examen....eu am dat examen (usor/relaxant). trebuie sa iti gaseti un cons jur cu o exeprienta de peste 5 ani care sa te accepte ca stagiar sau care sa-ti dea o caracterizare la sfarsit, vea avea nevoie de caracterizare la ex de definitivat pe care poti sa-l sustii si dupa un an jumatate daca ai sustinut niste examene in cursul stagiaturii ....