Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna ziua.
- pentru cercetarea disciplinara a unui salariat se pot face mai multe sedinte?
- salariatul poate solicita decizia prin care a fost intrunita comisia de disciplina?
- pentru fiecare sedinta este nevoie de un convocator inmanat angajatului cu motivarea intrunirii?
- procesul verbal de sedinta este obligatoriu?
- pe parcursul cercetarii este corect sa-i se aduca noi acuzatii in sedinte, pentru care va fi sanctionat, fara a-i fi comunicate anterior?
Va multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
- pentru cercetarea disciplinara a unui salariat se pot face mai multe sedinte?

da, se poate efectua in mai multe sedinte

- salariatul poate solicita decizia prin care a fost intrunita comisia de disciplina?
Poate solicita acest lucru .

- pentru fiecare sedinta este nevoie de un convocator inmanat angajatului cu motivarea intrunirii?

Este necesara emiterea unui nou convocator , cu execptia situatiei in care salariatul cercetat disciplinar semneaza de luare la cunostinta de data noii sedinte .

- procesul verbal de sedinta este obligatoriu?

Este obligatoriu, intrucat face dovada discutiilor din acea sedinta.

- pe parcursul cercetarii este corect sa-i se aduca noi acuzatii in sedinte, pentru care va fi sanctionat, fara a-i fi comunicate anterior?

Nu este corect asa ceva... alte fapte savarsite de salariat pot face obectul enei alte cercetari discilinare.