avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cercetare disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cercetare disciplinara

Buna ziua.
- pentru cercetarea disciplinara a unui salariat se pot face mai multe sedinte?
- salariatul poate solicita decizia prin care a fost intrunita comisia de disciplina?
- pentru fiecare sedinta este nevoie de un convocator inmanat angajatului cu motivarea intrunirii?
- procesul verbal de sedinta este obligatoriu?
- pe parcursul cercetarii este corect sa-i se aduca noi acuzatii in sedinte, pentru care va fi sanctionat, fara a-i fi comunicate anterior?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:21, 24 Octombrie 2019
~ Conținut șters la cerere ~
- pentru cercetarea disciplinara a unui salariat se pot face mai multe sedinte?

da, se poate efectua in mai multe sedinte

- salariatul poate solicita decizia prin care a fost intrunita comisia de disciplina?
Poate solicita acest lucru .

- pentru fiecare sedinta este nevoie de un convocator inmanat angajatului cu motivarea intrunirii?

Este necesara emiterea unui nou convocator , cu execptia situatiei in care salariatul cercetat disciplinar semneaza de luare la cunostinta de data noii sedinte .

- procesul verbal de sedinta este obligatoriu?

Este obligatoriu, intrucat face dovada discutiilor din acea sedinta.

- pe parcursul cercetarii este corect sa-i se aduca noi acuzatii in sedinte, pentru care va fi sanctionat, fara a-i fi comunicate anterior?

Nu este corect asa ceva... alte fapte savarsite de salariat pot face obectul enei alte cercetari discilinare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat nu ridica convocator disciplinar meridianbet_hr meridianbet_hr Buna! Ma confrunt cu o situatie pe care poate ati intalnit-o si voi pana acum. La momentul in care am inceput sa lucrez la actuala firma am gasit pontate ... (vezi toată discuția)
Convocare salariat in vederea cercetarii disiplinare ddianna ddianna Buna ziua, Este obligatoriu sa transmit convocarea salariatului in vederea cecetarii disciplinare a acestuia la domiciliul lui sau i-o pot inmana personal, cu ... (vezi toată discuția)
Abs nemotivate alinamariabrasoveanu alinamariabrasoveanu Buna ziua, Va contactez in legatura cu o procedura in cazul unui salariat care a absentat nemotivate de la munca. Va rog frumos sa-mi comunicati daca am ... (vezi toată discuția)