avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore prestate sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore prestate sambata

Buna ziua! Un angajat lucreaza luni- vineri 8-16. Sambata la ora 12 este solicitat sa vina la serviciu timp de 3 ore- accepta.Cum ii consider cele 3 ore? Munca in week end nu e munca suplimentara ! Mentionez ca sporul de week end este 1%.
1. Totalul de ore/saptamana depaseste 40 de ore- le platesc cu un spor de 100% ?
2. Nu mai pot respecta repausul saptamanal de 48 ore pt ca luni dimineata va fi la servici.
Cum platesc? Cum acord repaus saptamanal? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:34, 25 Octombrie 2019
Pentru munca desfasurata in zilele de repaus saptamanal , salariatii beneficiaza cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, acordat in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.

- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.

In speta, cele 3 ore lucrate sambata vor fi platite cu un spor de 1%.
Deci pt 3 ore lucrate sambata ( ore care reprezinta o situatie exceptionala) ar trebui sa ii dau duminica si luni liber-repaus saptamanal?! In aceasta situatie numarul orelor normal lucratoare din luna respectiva ar fi mai mic cu 5- deci ar reiesi ca el nu a lucrat toata luna!
Sau
Nu ii dau luni liber- nu respect repausul saptamanal si atunci la sfarsitul lunii are cu 3 ore peste nr orelor lucratoare din luna respectiva?!
Art.260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
j) nerespectarea prevederilor legale privind acordarea repausului saptamanal, cu amenda de la 1.500 lei la 3.000 lei;
.....
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre inspectorii de munca.

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Doua zile consecutive a cate 12 ore aurel81s aurel81s este legal ca intr-o luna sa lucrezi 2 week-end-uri a cate 12 ore pe zi , respectiv noapte fara sa fii platit suplimentar ? (vezi toată discuția)
Liber pentru week-end lucrat Mickaelx Mickaelx Buna ziua, Am si eu nevoie de o lamurire pe care seful meu nu mi-o poate da si tututor ni se pare tare ciudat cum face programul. O sa detaliez putin ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! este legal sa nu ai doua zile libere? noi muncim si ... Alexzlx Alexzlx Buna ziua! Este legal sa nu ai doua zile libere? Noi muncim si sambata 4 ore cu spor de weekend de 2%, adica 6 lei pe luna sporul de weekend, insa zi libera ... (vezi toată discuția)