avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 310 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fiul meu mi-a donat o casă. O poate moșteni soțul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fiul meu mi-a donat o casă. O poate moșteni soțul meu în caz de deces?

Am primit o casa donatie de la fiul meu. Sunt recasatorita si in caz de deces, sotul meu poate mosteni aceasta donatie? Sau fiul lui din alta casatorie poate mosteni?
Ultima modificare: Marți, 29 Octombrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 06:47, 25 Octombrie 2019
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
La decesul dvs. sotul va avea dreptul la mostenire conform legii si va mosteni ceea ce aveti in proprietate la momentul decesului impreuna cu ceilalti mostenitori.
La deces se imparte la mostenire si ce am dobandit inaintea casatoriei?
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sotul mosteneste tot, conform legii.
Si dvs. la fel daca va deceda el primul.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca decedati dvs prima, soțul va moșteni 1/4, iar fiul dvs 3/4.
Ulterior, la decesul sotului cota lui va fi moștenită de fiul său.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ar fi fost preferabil să întrebați un avocat înainte de a primi donația de la fiul dvs.
Acum ... depinde de tanti cu coasa.
Casa, în întregul ei, va (re)ajunge la fiul dvs. doar dacă ar deceda soțul dvs. mai întâi.
Altminteri, casa (bunul dvs. propriu) va intra în moștenirea dvs. și se va împărți între soțul supraviețuitor și fiul dvs. (în cote de 1/4 și 3/4).

Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului persoanei decedate.
Dacă în clipa morții există o casă în patriomoniul defunctului, atunci această casă se transmite moștenitorilor defunctului. Nu are importanță de unde sau de când avea defunctul ceea ce avea. Dacă în clipa morții avea în patrimoniu bunul X, atunci acest bun se transmite pe cale succesorală.
Ultima modificare: Vineri, 25 Octombrie 2019
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa moartea sotului, sotia are dreptul la moștenirea lasata ... Papell Papell Dupa moartea sotului,sotia are dreptul la moștenirea lasata de parintii sotului?(acestia fiind căsătoriti la data decesului) (vezi toată discuția)
Mosteniri Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata ! Doresc sa va adresez,cu ingaduinta dumneavoastra,doua intrebari: 1. O familie cu doi copii .Sotul decedeaza.El este ... (vezi toată discuția)
Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor ... Mantescu Mantescu Soțul meu are o moștenire de pe urma mamei fiind unicul moștenitor care rezultă din decesul mamei lui .Santem căsătoriți de 14 ani și în concubinaj ... (vezi toată discuția)