Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Fiul meu mi-a donat o casă. O poate moșteni soțul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Fiul meu mi-a donat o casă. O poate moșteni soțul meu în caz de deces?

Am primit o casa donatie de la fiul meu. Sunt recasatorita si in caz de deces, sotul meu poate mosteni aceasta donatie? Sau fiul lui din alta casatorie poate mosteni?
Manuela Rășină, administrator
La decesul dvs. sotul va avea dreptul la mostenire conform legii si va mosteni ceea ce aveti in proprietate la momentul decesului impreuna cu ceilalti mostenitori.
La deces se imparte la mostenire si ce am dobandit inaintea casatoriei?
Da, sotul mosteneste tot, conform legii.
Si dvs. la fel daca va deceda el primul.
Daca decedati dvs prima, soțul va moșteni 1/4, iar fiul dvs 3/4.
Ulterior, la decesul sotului cota lui va fi moștenită de fiul său.
Ar fi fost preferabil să întrebați un avocat înainte de a primi donația de la fiul dvs.
Acum ... depinde de tanti cu coasa.
Casa, în întregul ei, va (re)ajunge la fiul dvs. doar dacă ar deceda soțul dvs. mai întâi.
Altminteri, casa (bunul dvs. propriu) va intra în moștenirea dvs. și se va împărți între soțul supraviețuitor și fiul dvs. (în cote de 1/4 și 3/4).

Moștenire înseamnă transmiterea patrimoniului persoanei decedate.
Dacă în clipa morții există o casă în patriomoniul defunctului, atunci această casă se transmite moștenitorilor defunctului. Nu are importanță de unde sau de când avea defunctul ceea ce avea. Dacă în clipa morții avea în patrimoniu bunul X, atunci acest bun se transmite pe cale succesorală.
romascanu, moderator