Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Malpraxis?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Malpraxis?

Buna ziua!
Se poate considera ca un medic ortodont a facut malpraxis?

In urma cu 2 ani si o luna (20 septembrie 2017) am apelat la un medic ortodont pentru a-mi corecta pozitia dintilor si muscatura. Mi s-a aplicat aparatul dentar si am intrebat cat dureaza tratamentul(dupa cat timp o sa mi se dea jos aparatul), iar raspunsul a fost 1 an jumatate ( aprox martie 2019). In functie de aceasta aproximare, am programat nunta (24 august 2019) cu 5 luni mai tarziu fata de aproximarea medicului, am zis eu pentru a fi sigura. Bine-inteles ca luna august a venit, eu inca avand aparatul dentar, iar problema nefiind complet rezolvata( mentionez ca medicul stia ca urmeaza sa am nunta). Dat fii d faptul ca problema nu a fost rezolvata, am decis impreuna cu medicul sa dam aparatul jos pt 4 zile pentru nunta, apoi imediat dupa nunta sa il aplicam (programarea pentru reaplicare a fost in 26 august). Din 26 august medicul ma tot amana si ma duce cu zaharelul si suntem in 26 octombrie si eu tot nu am aparatul, iar dintii mei au inceput sa se miste, tinzand sa isi reia pozitia avuta inainte de a purta aparatul. Ceea ce inseamna ca practic m-am chinuit sa port aparat 2 ani de zile degeaba.

Poate fi considerat cazul de fata malpraxis? Daca da ce este de facut? De ce acte doveditoare am nevoie?

Multumesc anticipat!
Sistemul medical din România: Ce trebuie să știe pacienții despre malpraxis
www.avocatnet.ro/articol_487...

www.avocatnet.ro/articol_381...
Cititi cu atentie contractul de prestari servicii incheiat cu medicul respectiv - termene, pret, forta majora si procedati asa cum ati convenit de comun acord.
Daca nu aveti documente (contract, facturi/ chitante, etc.) este pe riscul dvs. sa patiti ceea ce descrieti. In conditiile in care apelati la o instanta de judecata va fi greu de obtinut o hotarare favorabila dvs.