avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1000 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... As dori sa pun si eu o intrebare - dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

As dori sa pun si eu o intrebare - dreptul la concediu

Mi-am dat demisia,de aprox. o luna si nu am primit încă banii pt.preaviz si pt.concediu pe ultimele 7 luni,patronul spunând ca nu am dreptul la concediu,fiindcă nu am anul întreg.Ce trebuie sa fac?si la cate zile de concediu am dreptul după7 luni?
Ultima modificare: Duminică, 27 Octombrie 2019
Adry Anna, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adry Anna , utilizator 18:19, 29 Octombrie 2019
Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?
Mentionez ca am lucrat in aceasta firma 2 ani si 7 luni,perioada in care am avut,6 saptamani (calendaristice) de concedi.
In c.i.m. trebuie sa scrie : durata concediului de odihna .... x zile lucratoare
Ultima modificare: Luni, 28 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
În CIM este specificat : 21 de zile lucrătoare de concediu
21 : 12 x 7 = 12,25 ... prin urmare, pentru 7 luni lucrate aveti dreptul la 12 zile lucratoare de CO.

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna platit Berescu Laura Berescu Laura buna ziua!am o intrebare daca sunt angajata de 6 luni la o societate comerciala am dreptul la concediu de odihna platit?la cate zile de concediu am dreptul? (vezi toată discuția)
concediu de odihna lucianacristina09 lucianacristina09 Buna ziua, Daca nu mi-am luat zile de concediu pe un an si 4 luni, la cate zile de concediu am dreptul , iar daca intentionez sa imi dau demisia, zilele de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna legal adriana2608 adriana2608 O persoana angajata la 01.01.2014,are dreptul la concediu de odihna in acest an?In ce cuantum? (vezi toată discuția)