Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... As dori sa pun si eu o intrebare - dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

As dori sa pun si eu o intrebare - dreptul la concediu

Mi-am dat demisia,de aprox. o luna si nu am primit încă banii pt.preaviz si pt.concediu pe ultimele 7 luni,patronul spunând ca nu am dreptul la concediu,fiindcă nu am anul întreg.Ce trebuie sa fac?si la cate zile de concediu am dreptul după7 luni?
Adry Anna, utilizator
Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?
Mentionez ca am lucrat in aceasta firma 2 ani si 7 luni,perioada in care am avut,6 saptamani (calendaristice) de concedi.
In c.i.m. trebuie sa scrie : durata concediului de odihna .... x zile lucratoare
Cornel Vasile, Consilier juridic
În CIM este specificat : 21 de zile lucrătoare de concediu
21 : 12 x 7 = 12,25 ... prin urmare, pentru 7 luni lucrate aveti dreptul la 12 zile lucratoare de CO.