Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA

Buna ziua,

Daca nu mi-am luat zile de concediu pe un an si 4 luni, la cate zile de concediu am dreptul , iar daca intentionez sa imi dau demisia, zilele de concediu vor fi platite? Multumesc!
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Care este durata CO mentionata in c.i.m. ?
21 zile
Pentru 1 an si 4 luni , aveti dreptul la 21 + 21 : 12 x 4 = 21 + 7 = 28 de zile lucratoare de CO.