Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare 2019
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare 2019

Buna ziua. O asociatie sportiva (club de fotbal), de catre cine si in ce conditii poate fi sponsorizata? Trebuie sa se inscribe intr-un registru? Multumesc
Buna ziua,

Pentru a beneficia de sponsorizari , in baza contractelor incheiate cu societati ce doresc sa intreprinda astfel de activitati, e necesar , printre altele sa fiti inscrisi in Registrul unitatilor de cult. Numai in conditiile acestea, societatile va pot sponsoriza , fiind avantajos si pentru firme. Firmele isi scad din impozitul pe venit/profit datorat la buget cval. sponsorizarilor numai catre entitatile inscrise in Registru.

Împreună cu cererea de înscriere (formularul 163) entitatea nonprofit/unitatea de cult va depune și certificatele de atestare fiscală eliberate de organele fiscale locale, în a căror evidență aceasta este înregistrată ca plătitor de impozite și taxe locale.
Cererea de înscriere se completează cu ajutorul aplicației informatice afișată pe site-ul ANAF și se depune prin mijloace electronice de transmitere la distanță.
ANAF va soluţiona cererile depuse de către entităţile nonprofit/unităţile de cult în termen de 10 zile de la depunere.
Constantin Vera, Contabil
Un club de fotbal pentru copii (asociatie sportiva) se poate inscribe in acel registru?
Da, se poate :

Asociatia Club Sportiv Stesial Bucuresti
Calea Rahovei 301, etaj 5
Sector 6, Bucuresti
CIF: 25252941/9.3.2009
Inregistrat in registrul entitatilor/unitatilor de cult din 18.04.2019
E-mail: csstesial@yahoo.com
facebook : SCRIMA STESIAL
Tel/fax: 00313331959
Tel: 0722.229.866 , 0724.288.732