avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daune materiale - cum se calculeaza dobanda legala?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daune materiale - cum se calculeaza dobanda legala?

Buna ziua,

Puteti sa ma informati asupra modului de calcul a dobanzii legale? Este reglementata de vreo lege? Acest cuantum al dobanzii trebuie sa fie mentionat sau un grafic al dobanzii de la introducerea actiunii in instanta de catre reclamant?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Dae 0% in contract de credit alina2814 alina2814 Am un contract de credit de nevoi personale la o banca, semnat in septembrie 2007. Desi in cuprinsul sau sunt specificate atat dobanda anuala (variabila, ... (vezi toată discuția)
Cerere amanare i termen pentru completare actiune e_rainbow_love e_rainbow_love Am calitatea de creditor intr-un proces privind o somatie de plata. Prin citatie mi s-a pus in vedere sa depun cuantumul dobanzii legale, modul prin care am ... (vezi toată discuția)
Calcul dobanzi penalizatoare mihaiciobanasu mihaiciobanasu Buna seara Am o problema cu o banca, am doua hotarari definitive in instannta, pe clauze abuzive si contestatie la executare(mai exact intinderea titlului ... (vezi toată discuția)