Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Plata dividendelor
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Plata dividendelor

ACOCIATUL UNIC ARE DE INCASAT 285.000 DE LEI .PLAFONUL ESTE DE 10000LEI/ ZI .POT FACE PLATA PE MAI MULTE ZILE CATE 10000 DE LEI/ZI PANA LA SUMA DE MAI SUS?
george-neagu, moderator
Conform art. 4 alin. (4) din Legea nr. 70/2015:

"Operatiunile de plati in numerar efectuate de persoanele prevazute la art. 1 alin. (1), catre persoane fizice, reprezentand contravaloarea unor achizitii de bunuri sau a unor prestari de servicii, dividende, cesiuni de creante sau alte drepturi si restituiri de imprumuturi sau alte finantari se efectueaza cu incadrarea in plafonul zilnic de 10.000 lei catre o persoana. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre o persoana, pentru tranzactiile mai mari de 10.000 lei".
Prin urmare 10000 lei numerar restul cu ordin de plata.
Daca intocmiti o singura hotarare a asociatului unic de repartizare a profitului sub forma de dividende, atunci doamna @elenazan are dreptate. Solutia adoptata de mine si recomandata celor cu care colaborez este sa se faca cate o HAU zilnic sau mai rar, fiecare de cate 10.000 lei sau mai putin. Astfel, vor fi mai multe documente mici, distincte, iar nu unul mare, fragmentat.