avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Schimbare domiciliu -> schimbare talon auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Schimbare domiciliu -> schimbare talon auto

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa inteleg care este fluxul (procesul) pentru a schimba talonul auto in urma schimbarii domiciliului.

Acum cateva zile am schimbat domiciliul (de la Sectorul 3 la Sectorul 4).
Nu imi este clar ce anume ar trebui sa fac la Directia de Taxe si Impozite Sectorul 3.

Sa le zic sa faca transferul sau sa ma scoata din evidenta lor?
Intreb asta pentru ca pe site-ul lor sunt doua puncte diferite:

5. Scoaterea din evidente a mijloacelor de transport
6. Transfer auto

Multumesc
Ultima modificare: Joi, 31 Octombrie 2019
blitzblitz, utilizator
Cel mai recent răspuns: Romeo83 , utilizator 17:31, 2 Martie 2022
Am rezolvat problema :). Las mai jos care este flow-ul, ma gandesc ca va fi util si altor persoane:

Vizita 1

Vizita 1 se face la "taxe si impozite unde erai inainte".
Ai nevoie de original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Aici se completeaza o cerere de transfer.
Cei de la taxe si impozite elibereaza un fel de dosar + o fisa de inmatriculare.

Cu acest dosar si fisa de inmatriculare se merge la taxe si impozite unde esti acum.
In plus am primit o adeverinta ca nu mai sunt in evidenta lor.
Desigur, inainte de toate trebuie sa ai platit impozitul pe masina

Vizita 2

Vizita 2 se face la "taxe si impozite unde esti acum" cu dosarul si fisa de inmatriculare de mai sus.
Desigur si original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Cei de aici vor pune o stampila pe fisa de inmatriculare.

Cu aceasta fisa de inmatriculare se merge la Politie (permise Pipera)


Vizita 3

Acte necesare:

Fisa de inmatriculare de mai sus
Original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, bulletin, RCA
+ se completeaza o cerere
+ 37 ron cash de achitat


Noul talon e gata in 48h de la depunerea actelor.
Ultima modificare: Joi, 7 Noiembrie 2019
blitzblitz, utilizator
Schimbare domiciliu în același sector,este o nebunie să schimbi toate actele auto.Oare trebuie și permisul dacă nu este adresa trecută pe el?
Ultima modificare: Joi, 8 Iulie 2021
Casa215, utilizator
Buna ziua. Va rog sa ma indrumati in urmatoarea situatie. Mi-am schimbat domiciliul in alt oras. Cum procedez sa schimb talonul masinii? Trebuie sa imi schimb si carnetul de conducere?
Multumesc.
Eu am fost neglijent.am schimbat domiciliul in 2020 si am uitat de certificat. Stiti cumva daca voi fi sanctionat in vreun fel daca ma duc acum?

blitzblitz a scris:

Am rezolvat problema :). Las mai jos care este flow-ul, ma gandesc ca va fi util si altor persoane:

Vizita 1

Vizita 1 se face la "taxe si impozite unde erai inainte".
Ai nevoie de original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Aici se completeaza o cerere de transfer.
Cei de la taxe si impozite elibereaza un fel de dosar + o fisa de inmatriculare.

Cu acest dosar si fisa de inmatriculare se merge la taxe si impozite unde esti acum.
In plus am primit o adeverinta ca nu mai sunt in evidenta lor.
Desigur, inainte de toate trebuie sa ai platit impozitul pe masina

Vizita 2

Vizita 2 se face la "taxe si impozite unde esti acum" cu dosarul si fisa de inmatriculare de mai sus.
Desigur si original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, buletin.
Cei de aici vor pune o stampila pe fisa de inmatriculare.

Cu aceasta fisa de inmatriculare se merge la Politie (permise Pipera)


Vizita 3

Acte necesare:

Fisa de inmatriculare de mai sus
Original si copii pentru: talon, cartea de identitate a masinii, bulletin, RCA
+ se completeaza o cerere
+ 37 ron cash de achitat


Noul talon e gata in 48h de la depunerea actelor.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea domiciliului implica schimbarea talonului de inmatriculare a masinii larissalore larissalore Buna ziua Va rog sa imi dati un sfat pentru urmatoarea situatie: Prietenul meu a stat o vreme in Timisoara, in acest timp si-a facut buletin de Tm si si-a ... (vezi toată discuția)
Vanzari auto pastorcici_raimondo pastorcici_raimondo ce pasi trebuie parcursi pt vanzarea unui automobil proprietate catre o alta persoana? (vezi toată discuția)
Schimbare talon liviubarbu liviubarbu Buna ziua Am urmatoarea situatie: Sotia detine un autoturism inmatriculat pe judetul Teleorman. Recent si-a schimbat buletinul pe adresa de Bucuresti si ... (vezi toată discuția)