Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ABSENTE NEMOTIVATE PENTRU O PERSOANA CARE NU S-A ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ABSENTE NEMOTIVATE PENTRU O PERSOANA CARE NU S-A INTORS DIN CCC

Buna ziua,
Astăzi ar trebui sa suspend o persoana pentru ABSENTE nemotivate, deoarece nu s-a întors din concediu creștere copil , Astăzi este a 3 a zi de nemotivate cu ce zi suspendă in revisal cu prima data in care a fost nemotivată sau cu a 3 a? Si s-a făcut o decizie pe unitate in luna aprilie unde salariul brut a crescut , ei trebuie sa ii modific salariul, având în vedere că astăzi o suspend Sau cum

Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Transmiterea în registru se face în termen de 3 zile lucrătoare de la data suspendării.

In speta, o puteti suspenda cu prima zi de absenta.

Nu-i modificati acum salariul ,ci la incetarea suspendarii c.i.m.
Si in cazul in care nu se prezintă la covocator si vom fi nevoiți să îi încetăm contractul de munca este nevoie sa ii mai modificăm ceva la salariu?

Va multumesc mult!
Nu mai este necesara modificarea salariului.