avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Am 70 ani,am lucrat 13,și o lună în condiții de handicap gr 1 grav,am o pensie de 704 lei acum,întrebarea mea este: de ce pensia mea este egală cu a altora handicapați Gr grav care nu au lucrat nici o zi,nu au contribuit la pensie nici un leu in timp ce eu am contribuit 13 ani.Anii mei de munca unde sunt,contribuția mea unde este? Acum am trecut la pensia de drept de câțiva ani dar tot că unul care nu a muncit am pensia.Cr pot face?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:51, 3 Noiembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteți face nimic.
Sunt alți pensionari și mai discriminați
Au muncit peste 20, poate chiar 25 ani și au tot 704 lei indemnizația minimă pentru pensionari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie sociala pt persoana cu handicap Maria birloiu Maria birloiu Daca o persoana are indemnizatie de handicap 375 lei lunar si nu a lucrat niciodata, poate primi indemnizatie sociala de 704 lei? (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate gr.2 - calcul am o ruda careia i s-a stabilit ... Doru Radu Doru Radu Pensie invaliditate gr.2 - calcul Am o ruda careia i s-a stabilit o pensie de invaliditate gr.2, de 70 lei - 4 ani lucrati-contributie , varsta 27. Stiind ca ... (vezi toată discuția)