Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Am 70 ani,am lucrat 13,și o lună în condiții de handicap gr 1 grav,am o pensie de 704 lei acum,întrebarea mea este: de ce pensia mea este egală cu a altora handicapați Gr grav care nu au lucrat nici o zi,nu au contribuit la pensie nici un leu in timp ce eu am contribuit 13 ani.Anii mei de munca unde sunt,contribuția mea unde este? Acum am trecut la pensia de drept de câțiva ani dar tot că unul care nu a muncit am pensia.Cr pot face?
Nu puteți face nimic.
Sunt alți pensionari și mai discriminați
Au muncit peste 20, poate chiar 25 ani și au tot 704 lei indemnizația minimă pentru pensionari.