Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Gr 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Gr 2 de munca

Cui sunt aplicabile modificarile la gr 2 de munca?
Noile modificari - modificari aflate la Promulgare - ar fi :

Legea 263/2010
art.18
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
a) 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiții deosebite de muncă;

art.55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
Tabelul nr. 1
[ link extern ]

De exemplu:
1 an lucrat in conditii deosebite = 4 luni Reducerea vârstei standard de pensionare

2 ani lucrati in conditii deosebite = 8 luni Reducerea vârstei standard de pensionare
Cornel Vasile, Consilier juridic