Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lichidare societate - ce se intampla cu angajata care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lichidare societate - ce se intampla cu angajata care este in concediu de crestere a copilului

Buna ziua. Situatia este urmatoarea - o societate incepe procedura de lichidare voluntara. Singura angajata a societatii se afla in concediu de crestere copil. Cum afecteaza lichidarea societatii situatia angajatei ? Va putea beneficia in continuare de indemnizatia de crestere copil ?
1. C.i.m. va fi desfacut in baza art.65 alin.1 C.mun.

2. Situatia respectiva nu afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.
Salariata cunoaste situatia?
Daca nu... ar trebui sa o anuntati...Poate doreste sa revina la serviciu cu minim 60 de zile inainte de a implini copilul doi ani pentru a beneficia de acel stimulent...
Asa...i-si poate cauta alt job, pana terminati dvs. formalitatile...
Ionut.ion, utilizator
Angajatorul nu are nicio obligatie de a anunta un salariat ca urmeaza sa revina la munca din CCC , cel mult poate constata incetarea suspendarii daca salariat/ul nu revine la termen.

In cazul in care urmeaza concedierea, angajatorul ii va comunica acestuia/acesteia instiintarea de preaviz.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, angajatorul nu are obligatia asta, dar fiind de buna credinta, a facut-o, cu mult inainte. Angajata nu doreste sa revina la munca, isi prelungeste concediul de crestere copil cu certificate de handicap (....!).
Daca va lichida societatea, c.i.m. va inceta ... situatie in care salariata poate beneficia de somaj