avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lichidare societate - ce se intampla cu angajata care ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lichidare societate - ce se intampla cu angajata care este in concediu de crestere a copilului

Buna ziua. Situatia este urmatoarea - o societate incepe procedura de lichidare voluntara. Singura angajata a societatii se afla in concediu de crestere copil. Cum afecteaza lichidarea societatii situatia angajatei ? Va putea beneficia in continuare de indemnizatia de crestere copil ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:28, 8 Noiembrie 2019
1. C.i.m. va fi desfacut in baza art.65 alin.1 C.mun.

2. Situatia respectiva nu afecteaza plata indemnizatiei pentru CCC.
Salariata cunoaste situatia?
Daca nu... ar trebui sa o anuntati...Poate doreste sa revina la serviciu cu minim 60 de zile inainte de a implini copilul doi ani pentru a beneficia de acel stimulent...
Asa...i-si poate cauta alt job, pana terminati dvs. formalitatile...
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Angajatorul nu are nicio obligatie de a anunta un salariat ca urmeaza sa revina la munca din CCC , cel mult poate constata incetarea suspendarii daca salariat/ul nu revine la termen.

In cazul in care urmeaza concedierea, angajatorul ii va comunica acestuia/acesteia instiintarea de preaviz.
Ultima modificare: Vineri, 8 Noiembrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, angajatorul nu are obligatia asta, dar fiind de buna credinta, a facut-o, cu mult inainte. Angajata nu doreste sa revina la munca, isi prelungeste concediul de crestere copil cu certificate de handicap (....!).
Daca va lichida societatea, c.i.m. va inceta ... situatie in care salariata poate beneficia de somaj

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stimulent insertie moni89 moni89 Buna dimineata, am si eu nevoie de cateva lamuriri va rog. Sunt in concediu crestere copil, va trebui sa imi reiau activitatea in luna iulie a.c pentru a ... (vezi toată discuția)
Legislatie stimulent insertie andreea0602 andreea0602 Buna ziua, Urmeaza sa revina birou dupa CCC,beneficiind de stimulent de insertie. Va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri la cateva intrebari: 1. ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil-suspendarea contractului de munca aminea aminea Buna ziua, Urmeaza sa intru in concediul de crestere copil, la servici am anuntat ca voi sta acasa 1 an, dar in cazul in care va trebui sa stau 2, cum se ... (vezi toată discuția)