Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare pe caz de boală
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare pe caz de boală

Dacă, persoana care face curățenie la bloc, se pensionează pe caz de boală, trebuie să înștiințeze asociația de proprietari și să încheie C.I.M-ul?
Vă mulțumesc anticipat și pentru cele două răspunsuri precedente.
Depinde de gradul de încadrare în invaliditate.
Dacă va fi încadrată în gradul 3 de invaliditate, poate continua să lucreze cu 4 ore pe zi.
Trebuie sa se tina seama de legea 263/2010 actualizata:
Art.118

(1^1) În sistemul public de pensii pot cumula pensia cu venituri realizate din activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal, indiferent de nivelul acestora, cu excepția celor realizate din situațiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. a) și b) sau pct. II, următoarele categorii de pensionari:

a) pensionarii de invaliditate încadrați în gradul I sau II de invaliditate, precum și pensionarii de urmaș încadrați în gradul I sau II de invaliditate;

Trebuie deasemenea inteleasa si lamurita notiunea de:

"activități dependente, astfel cum sunt reglementate de Codul fiscal"
Mulțumesc. este sănătoasă TUN!!