Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizația pt creștere copil se plătește din ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizația pt creștere copil se plătește din brut sau net?

Buna ziua as dori să știu dacă indemnizația Pt creștere copil se socotește din salariu brut? Va mulțumesc
Se calculeaza din salariul net .. Cuantumul indemnizației lunare este de 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului. Cuantumul minim al indemnizației lunare nu poate fi mai mic decât suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință, iar cuantumul maxim al acesteia nu poate depăși valoarea de 8.500 lei.
De ex daca salariul net a fost de 2100 in ultimi 2 ani cam cat iau indemnizatie? Va multumesc

Gabryela1 a scris:

Buna ziua as dori să știu dacă indemnizația Pt creștere copil se socotește din salariu brut? Va mulțumesc

Daca media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni din ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului este de 2100 lei ,atunci indemnizatia pentru CCC =85% x 2100 = 1785 lei.
Cornel Vasile, Consilier juridic