Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Distanța între casa și copertina vecinului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Distanța între casa și copertina vecinului

Bună ziua, am o casa bătrânească cu calcan ( printre primele construite pe strada noastră). Conform cadastrului la stradă între casă mea și vecin am 20 cm și la partea din spate aproximativ 3 cm. Cat tine casă nu este gard între cele 2 proprietăți. Vecinul meu a construit un "garaj" cu țevi sudate și acoperite cu policarbonat. Construcția este pe 7 m lungime cat tine casă cu o înclinație destul de mare, pornește de sub streașină casei lui și se termină pe linia de hotar. Respectiv țevile dinspre casa mea sunt paralele cu cea care delimitează proprietatea. Adică între construcția lui și casa mea sunt cei 20 cm care îmi aparțin mie. Problemă este că toată zăpada și apa de pe casa lui și de pe garaj îmi vor lovi direct peretele casei ( care are totuși o vârstă). Din punct de vedere legal orice construcție trebuie sa fie la 60 cm de hotar , dar am văzut că pentru astfel de construcții nu este nevoie de autorităție. Cum pot proceda în acest caz? Nu as vrea totuși să ajung la proces. Mulțumesc!
MariaSTM, utilizator