Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Reprezentanti UAT in AGA
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Reprezentanti UAT in AGA

Buna ziua!
Lucrez la o societate(operator de servicii publice) al cărui asociat unic este UAT-ul și până la aceasta dată UAT-ul nu a desemnat reprezentanții săi în AGA. Conform OUG 109/2011(guvernanța corporatistă) "numărul reprezentanților statului în AGA este de maxim doua persoane".
Anul acesta a apărut OUG 57/2019(noul cod administrativ) care la art. 132 prevede că "... Municipiile sunt reprezentate de drept în adunările generale ale asociaților de dezvoltare intercomunitară și în adunarea generală a operatorilor regionali și locali de către primari."
Tot OUG 57/2019 prevede la art. 129 alin. 3 lit. d) atribuțiile consiliului local "exercită, în numele UAT , toate drepturile și obligațiile corespunzătoare participațiilor deținute la societăți sau regii autonome, în conditiile legii."
Până la urmă cine reprezinta UAT-ul în AGA? Primarul sau consiliul local?
NGabriel, utilizator