Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Transformare post conform ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Transformare post conform ORDONANŢĂ DE URGENŢĂ Nr. 57/2019

Buna ziua, lucrez intr-o institutie publica subordonata consililului local pe postul de referent de specialitate achizitii publice (personal contractual) si as dorii sa aflu daca ma incadrez in art.610 din OG 57/2019 in care scrie ca; Autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia ca în termen de maximum 120 de zile de la data intrării în vigoare a titlului II al părţii a VI-a să stabilească funcţia publică/funcţiile publice de execuţie de consilier achiziţii publice prin schimbarea denumirii funcţiilor publice de execuţie care au în atribuţiile postului activităţi de achiziţie publică mai mult de 50% sau prin transformarea ori înfiinţarea unei/unor funcţii publice de consilier achiziţii publice în situaţia în care nu există funcţii publice de execuţie cu atribuţii aferente activităţii de achiziţii publice mai mult de 50%.
Se poate transforma postul meu din post de referent in post de consilier? sau exista posibilitatea ca postul sa fie transformat din personal contractual in functionar public?
Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic