Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Alienare parentala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Alienare parentala

Cum pot demonstra ca fiu meu e alienat parental. Pana acum 3 luni când nu aveam dreptul sa îl iau la mine copilul vroia sa meargă cu mine dar mama s-a opus de fiecare data.
Acum ca mama și-a făcut o relație cu un tânăr de care copilul s-a atașat, cu care locuiește și doarme seara de seara, și acum după ce am obținut definitv dpretul sa îl iau 2 weekenduri pe luna ma lovesc de refuzul lui categoric. Am încercat sa vorbesc cu el și la școală și prima reacție a fost sa se puna jos și sa plângă.
I s-a spus ca îl voi omoari dacă îl iau pentru ca nu îl iubesc.
Am încercat cu psihologul scolii care m-a sfătuit sa nu renunț dar care nu accepta sa facă o ședință de consiliere cu mine și băiatul pe motiv ca dacă nu vrea copilul nu are ce sa facă. Deși abia face 7 ani se pare ca el decide.
În concluzie, nu ma pot apropia de copil încât sa iau. Mi se permite sa îl vad tot o zi pe săptămână doar în prezenta mamei și a concubinului.
Cum pot demonstra alinarea parentala? Deschid proces? Unde sa merg?
Se pare ca din ce in ce mai multe mamici o iau razna si ajung sa se foloseasca de copil in halul asta. Din prisma unui parinte a carui copil a fost alienat cu succes de mama si bunica materna, nu prea sunt multe sfaturi care sa va dea rezultatul dorit, pentru ca in Romanica asta a noastra, nu prea se intelege fenomenul si se merge pe principiul ca daca nu l-a abuzat fizic, sexual, este bine intretinut, ce sa ne tot agitam cu abuzul asta emotional. Adica ce are daca isi respinge tatal, sigur, da sigur greseste si tatal pe undeva. Ca pana la urma e problema parintilor ca nu se inteleg, de ce sa fie si problema autoritatilor?
Puteti apela la Protectia copilului, puteti solicita consilierea parintilor si a copilului pentru a face fata situatiei, dar nu aveti mari sperante. O mama poate sa faca ce face fosta dvs sotie fara probleme pana are copilul 18 ani si nu va suferi nicio consecinta.
Sa inteleg ca ma lupt cu morile de vânt. Și ce fac? Sa îl iau obligat doar sa vadă ca nu se va întâmpla nimic rău. Dimpotrivă. Și ma aștept sa Sara comentariile cu traumatizez copilul. Sincer, îmi pare rău că trăiesc într o tara în care legea e atât de prost gândită.
Sa nu existe nici o șansă, o lege care sa ajute și tatăl?

againstPAS a scris:

Se pare ca din ce in ce mai multe mamici o iau razna si ajung sa se foloseasca de copil in halul asta. Din prisma unui parinte a carui copil a fost alienat cu succes de mama si bunica materna, nu prea sunt multe sfaturi care sa va dea rezultatul dorit, pentru ca in Romanica asta a noastra, nu prea se intelege fenomenul si se merge pe principiul ca daca nu l-a abuzat fizic, sexual, este bine intretinut, ce sa ne tot agitam cu abuzul asta emotional. Adica ce are daca isi respinge tatal, sigur, da sigur greseste si tatal pe undeva. Ca pana la urma e problema parintilor ca nu se inteleg, de ce sa fie si problema autoritatilor?
Puteti apela la Protectia copilului, puteti solicita consilierea parintilor si a copilului pentru a face fata situatiei, dar nu aveti mari sperante. O mama poate sa faca ce face fosta dvs sotie fara probleme pana are copilul 18 ani si nu va suferi nicio consecinta.

Dar vi s-au tot dat soluții pe la alte topicuri.
ATI cerut monitorizarea programului la Dgaspc?
Da. Și nu s-a făcut nimic. Am făcut plângere la penala pentru nerespectarea programului. Am chemat politia. Ne învârtim în hârtii și cam atât. Cat timp copilul ma refuza niminei nu ma poate ajuta.

Monitorizare unde? La DGSAP?
Cine penalizează? Executorul? Mulțumesc!
Cei de la DGSAP au spus ca primesc zeci de sesizări dar efectiv nu au o lege pe care sa o aplice. Ei pot doar sa constate și deși am dreptate nu pot face nimic. Asta mi s-a spus, asta va spun.

editat de moderator-
Nu mai postati mesaje consecutive si nu mai citati inutil, multumesc!
gi-jane2, moderator
Aveți raport de monitorizare? Da sau nu?
Demarați executarea silita dacă răspunsul este afirmativ.