Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurator RCA solicita recuperarea despagubirii ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurator RCA solicita recuperarea despagubirii suportate

Buna ,
Anul trecut in august s-a intamplat sa fiu implicata ca si conducator auto, intr-un accident rutier minor.
Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigura ca eu sunt cea vinovata ,dar femeie fiind si marcata oarecum de acest prim accident de cand sunt soferita am declarat soferului implicat in acest accident ca eu sunt cea vinovata de faptul ca masinile ,,s-au sicanat,, intre ele .
Ideea este urmatoarea:
Celalalt sofer si-a reparat masina pe banii de la asiguratorul meu .
Acum asiguratorul meu mi-a solicitat achitarea sumei care a suportat-o in urma incidentului respectiv.Insa nu oricum,ci prin chemare in judecata.
Nu inteleg pentru ce mai platesc anual bani pentru asigurarea auto,daca in caz de accident tot trebuie sa platesc bani (daca eu sunt cea vinovata)?
E normal sa mi se ceara acei bani ?
Multumesc!
Buna ziua.
Art. 25 : Dreptul asiguratorului RCA de a solicita recuperarea sumelor platite
Asiguratorul RCA are dreptul de a recupera sumele platite drept despagubire de la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, in urmatoarele situatii:
a) accidentul a fost produs cu intentie;
b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;
c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;
d) persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului a condus vehiculul fara consimtamantul contractantului;
e) asiguratul a refuzat in mod nejustificat indeplinirea obligatiilor sale impiedicand in acest fel asiguratorul RCA sa desfasoare propria investigatie conform prevederilor art. 21 alin. (3), iar asiguratorul este in masura sa probeze ca acest fapt a condus la plata nejustificata a despagubirii.
Depinde foarte mult de declarația care ați dat-o la asigurator dumneavoastră și celălalt șofer implicat la asigurator.

KMaria a scris:

Buna ,
Anul trecut in august s-a intamplat sa fiu implicata ca si conducator auto, intr-un accident rutier minor.
Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigura ca eu sunt cea vinovata ,dar femeie fiind si marcata oarecum de acest prim accident de cand sunt soferita am declarat soferului implicat in acest accident ca eu sunt cea vinovata de faptul ca masinile ,,s-au sicanat,, intre ele .
Ideea este urmatoarea:
Celalalt sofer si-a reparat masina pe banii de la asiguratorul meu .
Acum asiguratorul meu mi-a solicitat achitarea sumei care a suportat-o in urma incidentului respectiv.Insa nu oricum,ci prin chemare in judecata.
Nu inteleg pentru ce mai platesc anual bani pentru asigurarea auto,daca in caz de accident tot trebuie sa platesc bani (daca eu sunt cea vinovata)?
E normal sa mi se ceara acei bani ?
Multumesc!

Buna ziua.
Art. 25 : Dreptul asiguratorului RCA de a solicita recuperarea sumelor platite
Asiguratorul RCA are dreptul de a recupera sumele platite drept despagubire de la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, in urmatoarele situatii:
a) accidentul a fost produs cu intentie;
b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;
c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;
d) persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului a condus vehiculul fara consimtamantul contractantului;
e) asiguratul a refuzat in mod nejustificat indeplinirea obligatiilor sale impiedicand in acest fel asiguratorul RCA sa desfasoare propria investigatie conform prevederilor art. 21 alin. (3), iar asiguratorul este in masura sa probeze ca acest fapt a condus la plata nejustificata a despagubirii.
Depinde foarte mult de declarația care ați dat-o la asigurator dumneavoastră și celălalt șofer implicat la asigurator.

KMaria a scris:

Buna ,
Anul trecut in august s-a intamplat sa fiu implicata ca si conducator auto, intr-un accident rutier minor.
Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigura ca eu sunt cea vinovata ,dar femeie fiind si marcata oarecum de acest prim accident de cand sunt soferita am declarat soferului implicat in acest accident ca eu sunt cea vinovata de faptul ca masinile ,,s-au sicanat,, intre ele .
Ideea este urmatoarea:
Celalalt sofer si-a reparat masina pe banii de la asiguratorul meu .
Acum asiguratorul meu mi-a solicitat achitarea sumei care a suportat-o in urma incidentului respectiv.Insa nu oricum,ci prin chemare in judecata.
Nu inteleg pentru ce mai platesc anual bani pentru asigurarea auto,daca in caz de accident tot trebuie sa platesc bani (daca eu sunt cea vinovata)?
E normal sa mi se ceara acei bani ?
Multumesc!

.
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Buna ziua.
Art. 25 : Dreptul asiguratorului RCA de a solicita recuperarea sumelor platite
Asiguratorul RCA are dreptul de a recupera sumele platite drept despagubire de la persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului, in urmatoarele situatii:
a) accidentul a fost produs cu intentie;
b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispozitiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savarsite cu intentie;
c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savarsite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmarire;
d) persoana raspunzatoare de producerea prejudiciului a condus vehiculul fara consimtamantul contractantului;
e) asiguratul a refuzat in mod nejustificat indeplinirea obligatiilor sale impiedicand in acest fel asiguratorul RCA sa desfasoare propria investigatie conform prevederilor art. 21 alin. (3), iar asiguratorul este in masura sa probeze ca acest fapt a condus la plata nejustificata a despagubirii.
Depinde foarte mult de declarația care ați dat-o la asigurator dumneavoastră și celălalt șofer implicat.

KMaria a scris:

Buna ,
Anul trecut in august s-a intamplat sa fiu implicata ca si conducator auto, intr-un accident rutier minor.
Nici in momentul de fata nu sunt 100% sigura ca eu sunt cea vinovata ,dar femeie fiind si marcata oarecum de acest prim accident de cand sunt soferita am declarat soferului implicat in acest accident ca eu sunt cea vinovata de faptul ca masinile ,,s-au sicanat,, intre ele .
Ideea este urmatoarea:
Celalalt sofer si-a reparat masina pe banii de la asiguratorul meu .
Acum asiguratorul meu mi-a solicitat achitarea sumei care a suportat-o in urma incidentului respectiv.Insa nu oricum,ci prin chemare in judecata.
Nu inteleg pentru ce mai platesc anual bani pentru asigurarea auto,daca in caz de accident tot trebuie sa platesc bani (daca eu sunt cea vinovata)?
E normal sa mi se ceara acei bani ?
Multumesc!

Cristinel Horeanu, Consilier juridic