avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Martor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Martor

Buna ziua, va rog sa ma ajutați . Daca dupa depunerea unei mărturii in favoarea reclamantului, care s a redactat s a semnat ea mai poate fi contestata? Pentru ca pârâtul vrea sa invoce ca am legătura cu reclamantul si ca mint. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Jon1986 , utilizator 18:42, 15 Noiembrie 2019
Poate fi contestată în sensul că se poate solicita judecătorului sa cenzureze declaratia respectiva daca exista elemente din care sa rezulte ca ar fi nesincera,subiectivă etc .Acest lucru poate fi solicitat cu ocazia concluziilor pe fond sau anterior prin note de sedinta etc.
Si daca mai aveti un pic de timp, ce probe ar putea sa aducă pt a dovedi nesinceritatea dupa ce declarația a fost semnata ? In cazul meu invoca faptul ca as fi concubin si nu imi poate fi luată declaratie. Va multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Poate fi contestată în sensul că se poate solicita judecătorului sa cenzureze declaratia respectiva daca exista elemente din care sa rezulte ca ar fi nesincera,subiectivă etc .Acest lucru poate fi solicitat cu ocazia concluziilor pe fond sau anterior prin note de sedinta etc.


Ultima modificare: Vineri, 15 Noiembrie 2019
Jon1986, utilizator
Va multumesc, am citit mai mult si am inteles, daca cumva imi puteti spune din experiența dvs exista șanse sa nu imi fie luată in considerare declaratia la sfârșitul procesului? Se bazeaza pe niste poze cum ar fi la o nunta, si o declaratie la politie in care spun ca eram cu prietena mea dar in sensul de prietena foarte buna? Multumesc

Jon1986 a scris:

Si daca mai aveti un pic de timp, ce probe ar putea sa aducă pt a dovedi nesinceritatea dupa ce declarația a fost semnata ? In cazul meu invoca faptul ca as fi concubin si nu imi poate fi luată declaratie. Va multumesc

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Poate fi contestată în sensul că se poate solicita judecătorului sa cenzureze declaratia respectiva daca exista elemente din care sa rezulte ca ar fi nesincera,subiectivă etc .Acest lucru poate fi solicitat cu ocazia concluziilor pe fond sau anterior prin note de sedinta etc.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta de neinteles lunga lunga Buna seara, am avut un proces in care ,societatea noastra era in calitate de debitor, conform contractului intre parti ,noi(societatea) aveam dreptul la ... (vezi toată discuția)
Copie audio inregistrare sedinte judecata cosdep cosdep Buna ziua. Va rog, vreau sa fac cerere pentru eliberarea unei copii a inregistrarii audio a sedintei publice - se elibereaza asemenea copii? care este ... (vezi toată discuția)
Fals in declaratii socrate111 socrate111 Buna seara .Imi puteti spune daca reclamantii care prin actiunea inaintata Instantei declara o serie de neadevaruri pot fi atrasi in raspundere penala in ... (vezi toată discuția)