Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Fractionare program de lucru noaptea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Fractionare program de lucru noaptea

Buna ziua! Lucrez la o companie nationala, avand stipulat in contractul de munca program de lucru inegal/tura. Angajatorul doreste sa fractioneze programul de noapte 19-23, 3-7, lasandu-ma in aer intre orele 23-3 si spunandu-mi ca sunt liber... Este legal acest lucru? Multumesc anticipat pentru raspuns!
Ninutzu242, utilizator
Codul Muncii
'Art. 118
(1) Angajatorul poate stabili programe individualizate de munca, cu acordul sau la solicitarea salariatului in cauza.

(2) Programele individualizate de munca presupun un mod de organizare flexibil a timpului de munca.
(3) Durata zilnica a timpului de munca este impartita in doua perioade: o perioada fixa in care personalul se afla simultan la locul de munca si o perioada variabila, mobila, in care salariatul isi alege orele de sosire si de plecare, cu respectarea timpului de munca zilnic.
(4) Programul individualizat de munca poate functiona numai cu respectarea dispozitiilor art. 112 si 114.