Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumul de funcții
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumul de funcții

Buna seara! In cazul personalului didactic auxiliar, in speta secretar scoala, in urma vacantarii postului de secretar sef dupa pensionarea titularei, se poate ocupa prin cumul de functii de catre celelalt secretar al scolii si de catre un alt salariat al unitatii tot din categoria didactic-auxiliar? Care este baza legala? Exista incompatibilitate in acest caz?
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.
Multumesc! Nici daca prin cumul se ocupa acelasi tip de functie la acelasi angajator nu exista incompatibilitate?
Incompatibilitatile le puteti gasi prevazute in regulamnetul intern sau intr-o procedura operationala la nivel de angajator.