Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Unele case de marcat nu pot adăuga RO-ul. Cum se face ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Unele case de marcat nu pot adăuga RO-ul. Cum se face deducerea TVA doar pe baza bonului fiscal?

Va rog sa ma ajutati cu o nelamuriri.
Unele casa de marcat nu pot adauga ROul- sau asa spun angajatii-.
Este valabil pentru deducre tva sa fie trecut de mana si pusa stampila peste,?

Cu multumiri,
ICZ
Manuela Rășină, administrator
Nu exista. Daca nu pot pune ro pe bon, sa va faca si factura in baza bonului.
gi-jane2, moderator
RO este atribut fiscal. Codul fiscal este cel cu numere doar. Pe ultimul Certificat de Inregistrare al firmei mele scrie Cod Unic de Inregistrare: xxxxxx fara RO, cu toate ca sunt platitor de TVA. Deci eu zic ca merge si fara RO. Depinde daca in lege se specifica ca trebuie codul fiscal si atributul fiscal. Orice casa de marcat evidentiaza TVA-ul separat. Daca nu, atunci nu e omologata, garantat, sau platitorul nu are TVA. Orice casa de marcat poate fi programata sa scrie si "RO", dar nu toti stiu sa o faca.
GermanAlex, utilizator
Toate casele de marcat omologate pot adauga RO pe bon.
DECI, TRECUT CU PIXUL SI STAMPILA......ESTE UTIL LA CONTABILITATE?
Nu se accepta sa fie trecut cu pixul si stampila. Trebuie trecut de casa.