avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 710 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Unele case de marcat nu pot adăuga RO-ul. Cum se face ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Unele case de marcat nu pot adăuga RO-ul. Cum se face deducerea TVA doar pe baza bonului fiscal?

Va rog sa ma ajutati cu o nelamuriri.
Unele casa de marcat nu pot adauga ROul- sau asa spun angajatii-.
Este valabil pentru deducre tva sa fie trecut de mana si pusa stampila peste,?

Cu multumiri,
ICZ
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista. Daca nu pot pune ro pe bon, sa va faca si factura in baza bonului.
Ultima modificare: Duminică, 17 Noiembrie 2019
gi-jane2, moderator
RO este atribut fiscal. Codul fiscal este cel cu numere doar. Pe ultimul Certificat de Inregistrare al firmei mele scrie Cod Unic de Inregistrare: xxxxxx fara RO, cu toate ca sunt platitor de TVA. Deci eu zic ca merge si fara RO. Depinde daca in lege se specifica ca trebuie codul fiscal si atributul fiscal. Orice casa de marcat evidentiaza TVA-ul separat. Daca nu, atunci nu e omologata, garantat, sau platitorul nu are TVA. Orice casa de marcat poate fi programata sa scrie si "RO", dar nu toti stiu sa o faca.
Ultima modificare: Luni, 18 Noiembrie 2019
GermanAlex, utilizator
Toate casele de marcat omologate pot adauga RO pe bon.
DECI, TRECUT CU PIXUL SI STAMPILA......ESTE UTIL LA CONTABILITATE?
Nu se accepta sa fie trecut cu pixul si stampila. Trebuie trecut de casa.

Alte discuții în legătură

Deductibilitate tva bon fiscal wwitza wwitza Am vorbit cu cei de la casa de marcat si ei sustin ca este corect ca pe bonul fiscal sa apara doar cui-ul societatii-client, fara particula RO, ca nu permite ... (vezi toată discuția)
Obligatie cf pe bon daca nu sunt platitor tva? Bogo4us Bogo4us Buna ziua, Am un SRL neinregistrat ca platitor de TVA si doresc sa stiu daca sunt obligat sa inregistrez in contabilitate doar BF care au CF mentionat (ex. ... (vezi toată discuția)
Deducere tva benzina simoponea simoponea Buna ziua! Pe firma am doua autoturisme unul care merg zi de zi si deduc 100% benzina si toate cheltuielile , ptr ca sunt administrator si il folosesc numai ... (vezi toată discuția)