Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 215/2019
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 215/2019

Este corect enunțul dat de ,,avocatnet.ro,, scris de Dragoș Niculescu referitor la acordarea a 4 luni pe an pentru grupa a II a doar pentru cei ce au lucrat dupa 01 aprilie 2001 sau inainte de 01 aprilie 2001 cum că:,,Măsurile se regăsesc în Legea nr. 215/2019 pentru modificarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, care a fost publicată joi seară în Monitorul Oficial și care va intra în vigoare duminică 17 nov. 2019. Astfel, noile reguli se vor aplica numai pensionărilor care se fac începând din 17 noiembrie 2019.

În primul rând, în lege este stipulat că cei ce au lucrat în condiții deosebite vor primi o lună în plus de vechime pentru fiecare an lucrat în aceste condiții, față de situația de până acum. Adică vorbim de o vechime în muncă suplimentară de patru luni pentru fiecare an de lucru în condiții deosebite, față de trei luni pentru fiecare an, regula de până acum. Modificarea este valabilă pentru activitatea de după 1 aprilie 2001.,, Ori în Legea 215/2019 nu se prevede așa ceva. Consider că toți cei care după 17 n0v 2019 ies la pensie si au lucrat in condiții deosebite vor beneficia de prev. L.215/2019. Lămuriți-mă cum este corect și dacă s-a interpretat greșit cum că ,,Modificarea este valabilă pentru activitatea de după 1 aprilie 2001,, . Vă mulțumesc mult...
bureac62, utilizator
Legea 263/2010
-Art.18 in forma prevazuta de legea 215/2019
Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiții deosebite sau în condiții speciale se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiții normale, după cum urmează:
-Art.158(1) Perioadele de vechime în muncă realizate în grupa a II-a de muncă până la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare în condiții deosebite, în vederea reducerii vârstelor standard de pensionare, cu excepția celor realizate în activitățile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt încadrate în condiții speciale.
-Art.55 in forma prevazuta de legea 215/2019
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor standard de pensionare, după cum urmează:
a) conform tabelului nr. 1, în situația persoanelor care au realizat stagii de cotizare în condiții deosebite de muncă;
Tabelul nr. 1
Din prevederile de mai sus eu inteleg urmatoarele:
1)-Se acorda perioada suplimentara la vechimea in munca(stagiu aferent) 4 luni/an doar pentru conditii deosebite(ani lucrati/realizati dupa 01/04/2001).
2)-Reducerea din tabelul nr.1 se acorda atat pentru anii de grupa II(inainte de 01/04/2001) cat si pentru conditii deosebite(dupa 01/04/2001).
In concluzie:
Egalitatea intre grupa II si conditii deosebite ramane doar in ceea ce inseamna reducerea varstei, nu si in acordarea stagiului aferent(perioada suplimentara la vechimea in munca.

~ Conținut șters la cerere ~
[ link extern ]
Raspunsul pe CNPP -NOUTATI
Carp Mircea, utilizator