Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Revenirea din suspendarea raporturilor de serviciu
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Revenirea din suspendarea raporturilor de serviciu

Un functionar public care a avut raportul de serviciu suspendat , deaorece a fost trimis in judecata pentru savarsirea infractiunii de fals si interzicerea exercitarii profesiei, cand poate reveni la serviciu?
A inaintat institutiei o Minuta din care rezulta ca sentinta nu este definitiva si irevocabila , existand inca o cale de atac. IPoate reveni la locul de munca sau trebuie sa astepte sentinta definitiva ?
In speta, in opinia mea, suspendarea durează până la data condamnării definitive a salariatului, respectiv până la data achitării sau încetării procesului penal.
Multumesc pt raspuns!