Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit din vanzare actiuni (impozit, cass)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit din vanzare actiuni (impozit, cass)

buna ziua, legat de declaratia unica pentru venituri/pierderi din actiuni pe 2019: exemplu: am vandut actiuni de 50000 euro in Noiembrie 2019 iar in Decembrie 2019 am cumparat actiuni de 30000 euro. Ce suma datorez la stat?Daca este relevant, sunt salariat in domeniul IT. multumesc
george-neagu, moderator
Nu este relevant ca sunteti si salariat.
Presupun ca ati facut tranzactiile printr-o firma autorizata sau broker. Deci la inceputul anului viitor veti primi o fisa de cont cu castigul /pierderea pentru tot anul 2019. Abia dupa aceea, in baza acelei hartii si pana la 15 martie 2020, va trebui sa depuneti declaratia unica pentru inchiderea anului 2019.
Deci impozitul pe venitul din investitii este 10% si la cass, doar daca castigul pe tot anul 2019 va depasi plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, adica 24960 lei, doar atunci trebuie sa declarati si sa platiti 10% aplicat doar la valoarea plafonului. Altfel nu.
george-neagu, moderator
Multumesc. Impozitul pe venit e din suma de 20000?

george-neagu a scris:

Nu este relevant ca sunteti si salariat.
Presupun ca ati facut tranzactiile printr-o firma autorizata sau broker. Deci la inceputul anului viitor veti primi o fisa de cont cu castigul /pierderea pentru tot anul 2019. Abia dupa aceea, in baza acelei hartii si pana la 15 martie 2020, va trebui sa depuneti declaratia unica pentru inchiderea anului 2019.
Deci impozitul pe venitul din investitii este 10% si la cass, doar daca castigul pe tot anul 2019 va depasi plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, adica 24960 lei, doar atunci trebuie sa declarati si sa platiti 10% aplicat doar la valoarea plafonului. Altfel nu.

Impozitul se aplica asupra castigului realizat iar nu asupra valorii activelor detinute si nici asupra diferentei dintre activele vandute si cele cumparate.
Iulian MANEA, Contabil
multumesc dar putem sa vorbim exact pe exemplul meu? concret ce suma datorez la stat daca vand actiuni de 50k si cumpar apoi de 30k ?
Asa cum am zis mai sus nu conteaza valoarea vanzarilor si a cumpararilor ci cat este profitul realizat din aceste tranzactii; el se impoziteaza.

De unde sa stiu eu asta? Informatiile date nu sunt elocvente.

Trebuie sa ne spuneti cu cat ati cumparat actiunile care la vanzare valorau 50k, la care dintre ele ati marcat profit si la care, pierdere etc.
Iulian MANEA, Contabil