avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Venit din vanzare actiuni (impozit, cass)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Venit din vanzare actiuni (impozit, cass)

buna ziua, legat de declaratia unica pentru venituri/pierderi din actiuni pe 2019: exemplu: am vandut actiuni de 50000 euro in Noiembrie 2019 iar in Decembrie 2019 am cumparat actiuni de 30000 euro. Ce suma datorez la stat?Daca este relevant, sunt salariat in domeniul IT. multumesc
Ultima modificare: Vineri, 22 Noiembrie 2019
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:19, 29 Noiembrie 2019
Nu este relevant ca sunteti si salariat.
Presupun ca ati facut tranzactiile printr-o firma autorizata sau broker. Deci la inceputul anului viitor veti primi o fisa de cont cu castigul /pierderea pentru tot anul 2019. Abia dupa aceea, in baza acelei hartii si pana la 15 martie 2020, va trebui sa depuneti declaratia unica pentru inchiderea anului 2019.
Deci impozitul pe venitul din investitii este 10% si la cass, doar daca castigul pe tot anul 2019 va depasi plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, adica 24960 lei, doar atunci trebuie sa declarati si sa platiti 10% aplicat doar la valoarea plafonului. Altfel nu.
Ultima modificare: Vineri, 22 Noiembrie 2019
george-neagu, moderator
Multumesc. Impozitul pe venit e din suma de 20000?

george-neagu a scris:

Nu este relevant ca sunteti si salariat.
Presupun ca ati facut tranzactiile printr-o firma autorizata sau broker. Deci la inceputul anului viitor veti primi o fisa de cont cu castigul /pierderea pentru tot anul 2019. Abia dupa aceea, in baza acelei hartii si pana la 15 martie 2020, va trebui sa depuneti declaratia unica pentru inchiderea anului 2019.
Deci impozitul pe venitul din investitii este 10% si la cass, doar daca castigul pe tot anul 2019 va depasi plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, adica 24960 lei, doar atunci trebuie sa declarati si sa platiti 10% aplicat doar la valoarea plafonului. Altfel nu.

Impozitul se aplica asupra castigului realizat iar nu asupra valorii activelor detinute si nici asupra diferentei dintre activele vandute si cele cumparate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 23 Noiembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
multumesc dar putem sa vorbim exact pe exemplul meu? concret ce suma datorez la stat daca vand actiuni de 50k si cumpar apoi de 30k ?
Asa cum am zis mai sus nu conteaza valoarea vanzarilor si a cumpararilor ci cat este profitul realizat din aceste tranzactii; el se impoziteaza.

De unde sa stiu eu asta? Informatiile date nu sunt elocvente.

Trebuie sa ne spuneti cu cat ati cumparat actiunile care la vanzare valorau 50k, la care dintre ele ati marcat profit si la care, pierdere etc.
Ultima modificare: Vineri, 29 Noiembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro si le-am vandut valinv valinv buna ziua, am cumparat in 2023 actiuni de 10000 euro. le-am vandut in 2023 cu 20000 euro, deci profit 10000 euro. din cei 10000 am cumparat alte actiuni. ... (vezi toată discuția)
Impozitul pe venit din investitii la bursa si cryptomonede MariusDanPopa MariusDanPopa Declaratia Unica 212: Sa spunem ca am obtinut venituri, ca persoana fizica, din investitiile la bursa in Romania: 100000 RON. Din venitul obtinut insa am ... (vezi toată discuția)
Care sunt diferentele intre pf si pj la investitiile pe pietele de capital ? Andrei Bledea Andrei Bledea Buna ziua. As dori sa va intreb care este diferenta pe parte investitionala, vorbim punctual de BVB, intre a investi ca persoana fizica sau ca persoana ... (vezi toată discuția)