Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce nume va lua copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce nume va lua copilul?

Bună ziua, situația mea este următoarea :Sunt despărțită de soțul meu de 2 ani, in septembrie am depus acțiunea de divorț iar la primul termen s.a și pronunțat divorțul cu acordul ambelor părți. Acum aștept hotărârea. Între timp eu am rămas însărcinată cu un alt bărbat cu care am o relație și urmeaza sa nasc in Ianuarie 2020.Dacă o sa primesc hotărârea de divorț înainte sa nasc și îmi voi schimba și buletinul, copilul va lua numele meu dinaintea căsătoriei sau tot pe.al fostului soț? In momentul in care voi face certificatul de naștere ce relevanță mai are dacă am fost căsătorită înainte sa nasc?
Va mulțumesc!
Buna ziua,
Copilul este prezumat a fi al fostului sot si deci acela va fi trecut pe certificatul de nastere purtand numele pe care l-ati avut in perioada casatoriei.
Tabal biologic trebuie sa se adreseze instantei pentru a fi el trecut in certificat in calitate de tata si minorul sa-i poarte numele
Din păcate pt dvs, perioada concepției este în timpul căsătoriei!
Prin urmare, va trebui să faceți o cerere de tăgadă a paternității și abia apoi tatăl biologic îl va putea recunoaște, iar cu acordul dvs va putea dobândi numele tatălui biologic!
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Pacat ca nu ati facut mai repede demersurile. Va trebui sa declarati data pronuntarii instantei si la stare civila copilului i se va stabili tatal cf. legii, daca acesta indeplineste conditiile raportat la data divortului si a nasterii.
Daca termenul legal nu e indeplinit, atunci se trece numele declarat de dv.

Daca e trecut fostul sot, atunci e necesara o actiune in instanta.