avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Varsta de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Varsta de pensionare

Deoarece au aparut multe articole ( inclusiv pe situl avocatnet) in care se explica ca aplicarea legii 215/2019 se aplica pentru cei care au lucrat in conditii deosebite ( gr. 2) dupa apr.2001 , iar in lege nu am vazut aceasta precizare , va rog sa ma lamuriti la ce varsta ma pot pensiona eu si sotia , avand urmatoarele conditii :
-subsemnatul nascut in iunie 1960 , 13 ani in gr.2
- sotia , nascuta in iulie 1961 , 10 in gr. 2

Alte discuții în legătură

Legea 215 iliuta69 iliuta69 Sunt angajat din 1987 am 14 ani grupa 1 inainte de 1 Apr 2001 si 18 ani dupa 1Apr 2001 pana in prezent adica 32 de ani lucrați la CFR dintre care 1 an scoala ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie? Radu01 Radu01 buna seara! va rog sa imi spune-ti la ce varsta pot sa ies la pensie dupa noua lege, ma incadrez in grupa a II a de munca si am 31,6 ani de grupa a 2-a lucrati ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata dannybog82 dannybog82 buna seara, imi puteti zice daca o persoana de sex feminin cu varsta de 56 ani nascuta in luna nov.,si 25 ani pe cartea de munca are drept la pensie?sau ... (vezi toată discuția)