Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere cu impozit pe venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere cu impozit pe venit

Buna ziua,
Cum este influientat impozitul pe venit de cheltuielile deductibile, in cazul unei microintreprindere cu impozit pe venit?
Se scade din venit, valoarea cheltuielilor deductibile si apoi se aplica cota de 1% ? ( sunt mai multi de 1 angajat)
In caz contrar celor mentionate mai sus, cum vor fi tratate cheltuielile deductibile?
Multumesc,

1% se aplica la total venituri, nu se tine cont de cheltuieli. Asta nu inseamna ca puteti face pe firma orice cheltuieli. Cheltuielile efectuate in interesul salariatilor vor fi impozitate ca veniturile din salarii, iar cheltuielile efectuate in interesul unui asociat vor fi impozitate cu cota 10% (articolul 114 din Codul Fiscal).

Si legat de cheltuielile necesare desfasurarii activitatii salariatilor, cum vor fi tratate?
Cheltuielile cu salariile sunt efectuate in interesul firmei, asa ca sunt cheltuieli deductibile fiscal. Se taxeaza conform legislatiei in vigoare. (Codul Fiscal).
As mai avea o intrebare tot legat de acesta speta. Cheltuielile cu transportul si cazarea necesare desfasurarii activitatii angajatilor prin specificul muncii lor ( sunt angajati cu locul muncii mobil). Aceste cheltuieli cum sunt tratate ? se scad oare ca si cheltuieli ( dupa ce a fost pusa cota de impozitare de 1% pe venit?
Aceste cheltuie sunt cheltuiele deductibile. Dar impozitul de 1% aplicat asupra veniturilor nu are absolut nicio legatura cu cheltuielile. Impozitul de 1% e acelasi, indiferent ca aveti cheltuieli 2 lei dau doua miliarde lei. (am dat exemple extreme ca sa intelegeti).