avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 371 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exista o lege care sa interzica primirea unui copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?

Buna ziua,
Nu stiu daca este forumul corect, chiar nu stiu unde sa incadrez problema.
Intr-o gradinita, de stat, copiii sunt primiti bolnavi, cu febra mare..39/40. La intrebarea de ce este primit copilul asa, s-a raspuns ca nu exista o lege care sa interzica primirea copilului in gradinita,chiar daca este contagios...ca s-ar ingradi dreptul copilului la educatie.
Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?
Cel mai recent răspuns: vali m , utilizator 11:54, 28 Noiembrie 2019
Buna ziua,
Puteti formula o sesizare la Inspectoratul scolar si DSP, va lamuresc dumnealor daca este ok sau nu sa primeasca acei copii la ore.

Epidemiile se raporteaza DSP-urilor, care monitorizeaza si decid daca se intra sau nu in carantina. Accesul unui/unor elevi bolnav(i) nu poate fi interzis de alte autoritati.
vali m a scris:

Buna ziua,
Nu stiu daca este forumul corect, chiar nu stiu unde sa incadrez problema.
Intr-o gradinita, de stat, copiii sunt primiti bolnavi, cu febra mare..39/40. La intrebarea de ce este primit copilul asa, s-a raspuns ca nu exista o lege care sa interzica primirea copilului in gradinita,chiar daca este contagios...ca s-ar ingradi dreptul copilului la educatie.
Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?

Daca este vorba de o epidemie,de acord.
Dar daca vorbim de raceli? Chiar trebuie sa-i primeasca in gradinita?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copii bolnavi in colectivitate ionep23 ionep23 Buna ziua, Nu exista nici un cadru legal prin care copii bolnavi,cu afectiuni de sezon, sa nu fie primiti in colectivitate. Conducerea unitatii refuza sa ia ... (vezi toată discuția)
Reclamatie inpectorat epidemie scarlatina Mihaela Agh Mihaela Agh Buna ziua! Sunt mamica unui elev in cls 1 in scoala Pantelimon, Ilfov. In cursul anului scolar 2018-2019, au fost, cel putin din ce stiu parintii, doua ... (vezi toată discuția)
Sunteti de acord cu clasa "0" SilviuMihai SilviuMihai Domnilor parintii si viitori parinti de scolari sunteti de acord cu asa numita \"clasa 0\" si cu faptul ca nu mai putem alege scoala pe care o dorim pentru ... (vezi toată discuția)