Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Exista o lege care sa interzica primirea unui copil ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?

Buna ziua,
Nu stiu daca este forumul corect, chiar nu stiu unde sa incadrez problema.
Intr-o gradinita, de stat, copiii sunt primiti bolnavi, cu febra mare..39/40. La intrebarea de ce este primit copilul asa, s-a raspuns ca nu exista o lege care sa interzica primirea copilului in gradinita,chiar daca este contagios...ca s-ar ingradi dreptul copilului la educatie.
Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?
Buna ziua,
Puteti formula o sesizare la Inspectoratul scolar si DSP, va lamuresc dumnealor daca este ok sau nu sa primeasca acei copii la ore.

Epidemiile se raporteaza DSP-urilor, care monitorizeaza si decid daca se intra sau nu in carantina. Accesul unui/unor elevi bolnav(i) nu poate fi interzis de alte autoritati.
vali m a scris:

Buna ziua,
Nu stiu daca este forumul corect, chiar nu stiu unde sa incadrez problema.
Intr-o gradinita, de stat, copiii sunt primiti bolnavi, cu febra mare..39/40. La intrebarea de ce este primit copilul asa, s-a raspuns ca nu exista o lege care sa interzica primirea copilului in gradinita,chiar daca este contagios...ca s-ar ingradi dreptul copilului la educatie.
Exista o lege care sa interzica primirea unui copil bolnav, contagios, in gradinita?

Daca este vorba de o epidemie,de acord.
Dar daca vorbim de raceli? Chiar trebuie sa-i primeasca in gradinita?