Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... acceptarea succesiunii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

acceptarea succesiunii

Cu deosebit respect pentru colaboratorii acestui sait va adresez următoarele întrebări.
La acceptarea succesiunii, în afara bunurilor înscrise în testament, se preiau și datoriile către bănci, persoane fizice sau alte datorii, de către urmașii defunctului.
Mulțumesc pentru răspunsuri.
Rottrott
Buna seara,
Acceptarea succesiunii se face atat pantru activ (bunuri primite de mostenitori) cat si pentru pasiv (datoriile defunctului care devin datorii ale mostenitorilor in masura in care acestea sunt dovedite)
Da, prin acceptarea succesiunii, odată cu bunurile moștenite, se acceptă și datoriile.
Datoriile se vor plăti în limita valorii bunurilor moștenite.
Depinde de testament.
Este un legat universal, este un legat cu titlu universal sau este un legat cu titlu particular?
Legatarul cu titlu particular nu răspunde de pasivul moștenirii.
romascanu, moderator
Chiar daca acceptati mostenirea, eventualele datorii o sa le platiti din valoarea mostenita, nu trebuie sa platitii si din propriile bunuri.
Spre ex.: Mosteniti bunuri in valoare de 10000 de lei si datoriile insumeaza 15000 de lei.
Creditorii ( bancile, persoanele fizice...) va pot executa silit numai pentru bunurile mostenite ( cei 10000 de lei din exemplu) si nu va pot obliga sa platiti din propriul buzunar diferenta ( diferenta de 5000 lei dintre valoarea datoriei, 15000lei, si a bunurilor mostenite, 10000 lei).
Ionut.ion, utilizator