avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... declararea copilului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

declararea copilului

as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru declararea copilului nascut in Romania, in cazul in care tatal copilului nu este cetatean roman, casatoria a fost incheiata in Cipru, iar tatal nu va fi in Romania in momentul nasterii copilului. am certificatul de casatorie tradus si legalizat, multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 12:04, 4 Decembrie 2009
Este suficient certificatul de casatorie tradus
certificatul de casatorie .
Pentru declararea copilului e nevoie de dovezi ale nasterii, atat.
Certificatul de casatorie e necesar pentru inscrierea tatalui in certificatul de nastere a copilului.
Mai bine inregistrati casatoria in Romania, cam tot aceleasi acte va trebuie si va va fi mai usor dupa nastere.

Certificatul de casatorie va va trebui, in ambele cazuri, tradus, legalizat/apostilat... pentru asta spun ca mai bine faceti aceste demersuri anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere pentru copii emilramba@yahoo.com emilramba@yahoo.com buna as dori sa pun si eu o intrebare in legatura cu certificatul de nastere cum se poate optine in romania daca copilul sa nascut in strainatate si cit ... (vezi toată discuția)
Certificat de nastere ramona savin ramona savin copilul meu s-a nascut in spania.trebuie sa platesc vreo taxa pt certificatul de nastere romanesc? (vezi toată discuția)
Acte căsătorie Claus1988 Claus1988 Buna ziua , locuiesc in Danemarca cu domiciliu rămas pe buletin in România , in Danemarca m-am căsătorit cu o cetățeana de origine ucraineana care in ... (vezi toată discuția)