Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... declararea copilului
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

declararea copilului

as dori sa stiu ce acte sunt necesare pentru declararea copilului nascut in Romania, in cazul in care tatal copilului nu este cetatean roman, casatoria a fost incheiata in Cipru, iar tatal nu va fi in Romania in momentul nasterii copilului. am certificatul de casatorie tradus si legalizat, multumesc
Este suficient certificatul de casatorie tradus
certificatul de casatorie .
Pentru declararea copilului e nevoie de dovezi ale nasterii, atat.
Certificatul de casatorie e necesar pentru inscrierea tatalui in certificatul de nastere a copilului.
Mai bine inregistrati casatoria in Romania, cam tot aceleasi acte va trebuie si va va fi mai usor dupa nastere.

Certificatul de casatorie va va trebui, in ambele cazuri, tradus, legalizat/apostilat... pentru asta spun ca mai bine faceti aceste demersuri anterior.