avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce grupa am
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce grupa am

Buna ziua as dori sa stiu ce grupa am daca am lucrat in zootehnie 37 de ani si lucrez in continuare.va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:15, 30 Noiembrie 2019
Pentru eliberarea unei adeverinte de grupa, dupa modelul prevazut de anexa 14 la HG 257/2011, nu v-ati adresat fostului dvs angajator?

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, mentioneaza la Anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 :
Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul 50/1990 - punctul 179 elftsaftica elftsaftica Buna ziua, Va rog daca are cineva anexa 2 cu puncul 179 din ordinul 50/1990. Am gasit anexa 2, dar incompleta. Va multumesc (vezi toată discuția)
Art 179 buna ziua, cine ma poate ajuta pentru a intra si consulta: ordinul ... ELYANCA ELYANCA Buna ziua, cine ma poate ajuta pentru a intra si consulta: Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, trimis in teritoriu in 31 august 1994 ... (vezi toată discuția)
Scrisoare mmps 328/mb/08.11.2000 Icmanolache Icmanolache Buna ziua, Ma poate ajuta cineva prin a-mi trimite scrisorile MMPS 328/MB/08.11.2000 si 155/MB/31.03.1998. Tatal meu este intr-o situatie asemanatoare celor ... (vezi toată discuția)