Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce grupa am
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce grupa am

Buna ziua as dori sa stiu ce grupa am daca am lucrat in zootehnie 37 de ani si lucrez in continuare.va multumesc.
Pentru eliberarea unei adeverinte de grupa, dupa modelul prevazut de anexa 14 la HG 257/2011, nu v-ati adresat fostului dvs angajator?

Ordinul MMPS nr. 50/ 1990 completat cu avizele ulterioare, mentioneaza la Anexa 2 - grupa a 2-a de munca, la poz.179 :
Personalul muncitor si de specialitate din fermele si complexele zootehnice. Crescatorii de fazani. Personalul sanitar veterinar care lucreaza efectiv cel putin 70 % din timpul de lucru in mediu contagios, executa examene ginecologice transrectale si de supraveghere pentru insamantarile artificiale la animale, executa necropsii si alte examene pentru boli transmisibile de la animale la om, operatorii de insamantari artificiale la nimale, din cadrul Oficiilor de reproductie si selectie a animalelor.