avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM in doua tari din UE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM in doua tari din UE

Buna ziua,

Exista vreo interdictie legislativa ca o persoana sa lucreze cu CIM norma intreaga in Romania, si sa aiba inca unul, tot cu norma intreaga intr-o alta tara UE?

Mentionez ca cele doua firme nu au nicio legatura una cu cealalta.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:07, 4 Decembrie 2009
Puteti sa ne explicati cum isi desfasoara activitatea intr-o singura zi in 2 tari diferite cu norma intreaga?

Presupun ca este vorba de 2 tari cu frontiera comuna astfel incat trecerea frontierei nu constituie o problema.
De principiu, ceea ce nu este interzis expres de lege, este permis.
Eu personal nu vad nici un inconvenient in aceasta problema.

Daca sunteti fericitul castigator al unui asemenea "loz" nu pot decat sa va urez frontiera usoara.
Legislatia in vigoare nu interzice acest lucru.
Nu este interzisa, dar este imposibil de realizat ... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot avea un contract de munca (colaborare) in strainatate, fiind angajat cu carte de munca in tara? neagu simona neagu simona As dori sa stiu daca se poate avea un contract de munca (colaborare) in strainatate, cu toate ca in tara esti angajat cu carte de munca. Ce ar trebui sa faca ... (vezi toată discuția)
Teren langa frontiera gesiana gesiana Tot timpul ma lovesc de o problema am teren in apropierea frontierei cu Ucraina si de fiecare data cand efectuez lucrari trebuie sa dau raportul la sectorul ... (vezi toată discuția)
2 contracte de munca cu 8h? Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua, se poate ca o persoana sa aiba 2 contracte individuale de munca la 2 firme diferite cu norma intreaga de luni-vineri,fiind trecut la ambele firme cu ... (vezi toată discuția)