avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce am drept să moștenesc?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce am drept să moștenesc?

Părinții mei au divorțat când eram mică (6 ani) iar eu am fost crescută de mama (care nu sa recăsătorit).
Nu am păstrat legătura cu tata, care a plecat din localitate. Acesta sa recăsătorit (legal) cu o femeie care avea deja un copil. Ei nu au avut copii împreună.

Astăzi am fost contactată de o persoană care m-a întrbat dacă binevoiesc să mă prezint la notar pentru că fără semnătura mea nu se poate face succesiunea! Așa am și aflat că tatăl biologic a decedat. Deși a fost foarte scumpă la cuvinte, la insistențele mele am reușit să aflu că este vorba de o casă, o mașină și un teren agricol.

În cazul de față, eu ce am drept să moștenesc?
Eu credeam că noua soție a tatei va moștenii tot, eventual copilul pe care tat l-a crescut (deși nu era al lui).

Vă mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Iuliana M , Avocat 15:13, 5 Decembrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copilul soției nu moștenește nimic din averea soțului mamei.
Din cota parte a tatălui veți moșteni un procent de 75%.
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
Dapix, utilizator
Da, aveti drept de succesiune legală. Bineinteles, puteti renunta la acest drept dacă doriți
Hmm... păi lucrurile nu sunt deloc cum credeam eu.
Eu credeam că nu-mi revine nimic.
Apoi am crezut că este vorba de ceva infim, nesemnificativ.
Dar dacă spuneți că este vorba de 75% atunci înseamnă că eu sunt principala moștenitoare.

Cum pot afla oficial despre ce proprietăți este vorba?
Ce instituție mă poate ajuta în acest demers?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimata doamna,

Sunteti mostenitor rezervatar, cata vreme va exprimati dreptul de a mosteni, acceptand succesiunea in termen de 1 an de la deces.

Perfectati o declaratie de acceptare a mostenirii, in fata oricarui notar public.

Aceasta declaratie se inregistreaza intr-un registrul special conceput, la care orice notar public are acces, in vederea initierii dezbaterii succesorale.

Atat dumneavoastra , cat si sotia tatalui aveti dreptul de a succede.

Dumneavoastra detineti o cota parte de 3/ 4 din bunurile proprii ale tatalui.

Sotia detine o cota de 1/ 4.


Daca discutam de bunurile proprietate devalmasa, numai cota de 1/ 2 este transmisa prin deces, asadar, avand 3./ 4 din 1/ 2 anume cota de 3/8, sotia 1/ 4 din 1/ 2 anume cota de 1/8.


Imparteala poate surveni in fata instantei de judecata, daca apar divergente intre comostenitori.

Cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, daca este determinata, prin dezbatarea succesorala, fara a fi necesara partajarea.

In fata notarului public puteti fi asistat de avocat, pentru a va explica efectele dezbaterii succesorale, respectiv ale impartelii.

Succes!




Mergeți la notar sa acceptați moștenirea. Soția ar trebui să vină cu toate actele de proprietate ale tatălui și sa declare toate bunurile.
Ultima modificare: Marți, 3 Decembrie 2019
Iuliana M, Avocat

Alte discuții în legătură

Succesiune mama vitrega rotarualin rotarualin BUNA ZIUA VA ROG SA MA AJUTATI IN LEGATURA CU O PROBLEMA LEGATA DE SUCCESIUNE (dupa tata ) CU MAMA MEA VITEGA Tatal meu a murit, in urma lui a ramas: ... (vezi toată discuția)
Drept de urmas in urma decesului unui parinte alba.ciprian alba.ciprian tatal meu s-a recasatorit cu o doamna ,au cumparat impreuna o casa si ne-am mutat impreuna toti trei in ea , dupa 13 ani de casnicie el a murit ,eu am ramas ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire oanabaisan oanabaisan in urma cu un an tatal meu a decedat.in urma am ramas 3 copii, eu si 2 din prima lui casatorie si mama(a 2 a sotie).dupa ce a decedat sotia lui s-a recasatorit ... (vezi toată discuția)