Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Majorare pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Majorare pensii

Daca imi depun dosarul de pensionare dupa 1 ian 2020, mai beneficiez de majorarea pensiei din sept 2020 ?. Sau pt a beneficia de majorare trebuie sa-mi depun dosarul pana la 1 ian 2020, resp in luna dec 2019 ? Multumesc.
Oricand veti depune dosarul veti beneficia de majorarea de la 01/09/2019.
Problema este creata doar de indicele de coretie.
In 2019 este 1,2
Cat va fi in 2020 nu se stie deocamdata.
Va fi fixat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul 2020.